Až začne americký herec Rami Malek zpívat na okraji Litvínova po 22. hodině hity kapely Queen, na hluk citlivější obyvatelé se přivoláním strážníků ticha nedomůžou. Pokuta za rušení nočního klidu nepadne, protože litvínovské zastupitelstvo povolilo v období školních prázdnin promítání filmů na letním koupališti u Koldomu. Kvůli podpoře společenských akcí pořádaných za tmy a pod širým nebem politici schválili novou vyhlášku o výjimečném zkrácení doby nočního klidu. Kromě letního kina se týká i areálu Loučky.

„Zákon připouští možnost udělení výjimek, které jsou ve veřejném zájmu,“ sdělil tajemník městského úřadu Valdemar Havela.

Noční klid je podle zákona od 22. do 6. hodiny. Litvínov už několik let využívá toho, že normu může v odůvodněných případech upravit. Stejně jako loni zastupitelstvo udělilo výjimku koupališti a Loučkám, kde se konají letní kulturní akce pro veřejnost.

Ruch i po půlnoci

Doba nočního klidu se v obou lokalitách zkrátí ve všech nocích z pátku na sobotu a ze soboty na neděli v období od 21. června do 25. srpna. Na koupališti může být v těchto termínech rušno až do jedné hodiny po půlnoci, na Loučkách do druhé hodiny nad ránem. U Louček je ještě zvláštní podmínka, že veřejnosti přístupná společenská akce s doprovodným hudebním programem musí být pro nejméně 50 osob.

Nelze vyloučit, že si budou opět stěžovat někteří obyvatelé Koldomu. V roce 2016 sepsali petici proti hluku z areálu koupaliště. Radnice tehdy reagovala tím, že na koupališti zrušila pořádání hudebních produkcí a diskotéky a ponechala jen noční promítání, jehož začátky omezila na pátek a sobotu. Filmová představení obvykle končí před půlnocí a letos jich je povoleno dvacet.

„Na koupališti nebudou žádné koncerty ani diskotéky, jen letní kino,“ ujistil Miroslav Otcovský, jednatel městské společnosti SPORTaS, která koupaliště provozuje.

Posununí zařízení

Opoziční zastupitel Milan Šťovíček přesto doporučil, aby se letos našlo takové řešení, které by omezilo hluk z filmů doléhající k nedalekým bytům na Koldomu. „Možná by postačilo pootočení reproduktorů,“ navrhl.

Podle Otcovského nelze dát zařízení kina jinam, protože diváci by v omezeném prostoru neměli kde sedět. Reproduktory nemají mířit na Koldům, ale do lesa, aby promítání bylo v okolí méně slyšet. „Bude záležet i na počasí,“ upozornil jednatel. Zkušenost prý ukázala, že zesílený zvuk u více navštěvovaných filmů někdy vadí méně než ztišený u poloprázdného hlediště.

Předseda domovní samosprávy Koldomu Pavel Hammerlindl se obává, že promítání bude v noci obtěžovat zvukem hlavně obyvatele, kteří mají byty v horních patrech nad stromy a na koupaliště vidí z oken. „Lidé nejsou proti letnímu kinu, ale mělo by mu předcházet účinné technické opatření, které by hluk snížilo na minimum,“ uvedl předseda, který zjišťoval názory v domě. Někteří považují provoz kina za políček od města, protože v létě nemají klid. Oproti koncertům a diskotéce je prý kino snesitelnější, ale záleží na filmovém žánru. Kino promítá nejen pohádky a komedie, ale i akční filmy a horory.

Kompletní letní program provozovatel zveřejní do příštího týdne. Obsahuje například hudební film Bohemian Rhapsody a českou veselohru Ženy v běhu. Vstupenky se budou prodávat na koupališti v den promítání, která začínají za soumraku.

Kino na Resslu zarostlo vegetací
Sousední Most stížnosti na venkovní promítání řešit nemusí, protože letní kino už nemá. Městský přírodní amfiteátr pro kino, koncerty, tanec a divadlo vznikl v 50. letech na Resslu při budovatelské akci Z a byl největším svého druhu v regionu. Vešlo se tam až 12 tisíc sedících lidí, z toho kapacita letního kina byla 3 730 diváků. V 60. letech odlehlý areál začal chátrat. Ze záchranného projektu udržet alespoň letní kino tehdy sešlo a dnes je lokalita zarostlá lesem.

Zdroj: DENÍK/Martin Vokurka