Když na střechu pohodlně vstoupíte dveřmi z hlavní budovy, odkud vede plošina pro vozíčkáře, připadáte si jako na palubě zaoceánského parníku. Pod širým nebem se hrají ruské kuželky, klábosí a odpočívá s výhledem na Litvínov a les. Z nevyužívané plochy se během necelého roku stala první městská střešní terasa s otevřeným dřevěným krovem, pod který se lze schovat za deště.

„Je to tu úžasné. Vodíme si sem každou návštěvu,“ sdělila pacientka Libuše Máková, která si novou odpočinkovou zónu hned oblíbila. Užívá si hlavně klidu a čistého vzduchu. „Už chybí jen bazén a golf,“ zavtipkoval primář Petr Myšák, který se účastnil čtvrtečního slavnostního otevření upravené střechy městské Podkrušnohorské nemocnice následné péče.

Projekt ležel dlouho v šuplíku, protože na něj nebyly peníze. Stavbu za 1,2 milionu korun nakonec podpořilo městské zastupitelstvo částkou 650 tisíc korun. Rekonstrukce ploché střechy začala loni v říjnu a skončila letos během letních prázdnin. „Výsledek je nádherný,“ uznala starostka Kamila Bláhová.

Fláje.
Tip na víkend: Přehrady Fláje a Rauschenbach se otevřou lidem

Terasa je částečně zastřešená, osvětlená pro večerní posezení, má okrasnou zeleň, umělý trávník a vejde se na ni 30 sedících lidí. „Pacienti, kteří kvůli nemoci nemohou ven, si terasu zaslouží,“ řekla místostarostka Erika Sedláčková.

Venkovní zóna propojená s hlavním pavilonem přednostně slouží klientům nemocnice ke společenskému vyžití a přijímání návštěv, ale provozovatel zdravotnického zařízení nevylučuje v budoucnu pořádání besed, přednášek a dalších akcí pro seniory a klienty sociálních služeb.

Radost mají pacienti i zaměstnanci

„Celý prostor nově vzniklého zázemí je především z bezpečnostních důvodů bezbariérový a nekuřácký a v provozu by měl být celoročně,“ uvedla jednatelka městské Krušnohorské polikliniky Litvínov Hana Sošková. Pochozí střechou se podle ní zvýšil komfort v nemocnici, k čemuž přispěli i zaměstnanci městské společnosti, kteří s vylepšením terasy pomáhali. „Máme z ní velikou radost a pro nás je to úspěch. Terasa je využívaná a plní svůj účel,“ dodala jednatelka.

Podle primáře takových míst v Litvínově moc není. „Realizace předčila mé očekávání,“ uvedl a zavzpomínal, jak si s kolegy dlouhá léta představovali, co by se dalo na pusté střeše všechno udělat. Za rok sice návštěvníky čeká rušné a prašné bourání sousedního silničního mostu a stavba nového, ale velké staveniště, které vzbudí pozornost, bude díky vyhlídkové terase alespoň pod větším dozorem.

Pietní akt v Litvínově u památníku Pluto
OBRAZEM: V Litvínově uctili památku horníků z dolu Pluto II

Čtyřpodlažní budova vznikala v letech 1952 až 1955 pro ministerstvo vnitra. Bývaly v ní například interna a pečovatelský dům Minerva. Krušnohorská poliklinika Litvínov objekt převzala v roce 2004 a po rekonstrukci v něm začala v roce 2005 provozovat nemocnici následné péče. Nyní se zdravotníci starají o 60 gerontologických pacientů nebo o dlouhodobě nemocné, kteří vyžadují komplexní ošetřovatelskou péči. Klienti jsou ubytováni v jednolůžkových, dvoulůžkových či třílůžkových pokojích.

Krušnohorská poliklinika Litvínov je „eseróčko“ založené v roce 1998 městem, které je jediným vlastníkem společnosti. Kromě polikliniky a nemocnice se městská firma stará o domovy pro seniory, penziony s pečovatelskou službou a pečovatelskou terénní službu.