Město se tak chce vyhnout stížnostem , že o exekucích lidé nevěděli. „Plánujeme kampaň, která bude samotným exekucím předcházet. Každý dlužník bude mít šanci dohodnout se na úhradě svého závazku například formou splátkového kalendáře,“ představil ve čtvrtek plány města na tiskové konferenci místostarosta Litvínova Martin Klika (ČSSD).

Úředníci ze sociálního odboru a nově i terénní sociální pracovníci budou dlužníky předem a včas upozorňovat, že se exekuce připravují. Tito lidé podepíší i prohlášení, že byli s touto informací seznámeni.

Za neuhrazené pokuty a poplatky za svoz a likvidaci komunálního odpadu či chov psů dluží podle Kliky stovky lidí.

S exekucí peněz ze sociálních dávek začal jako první Chomutov. Nyní se chce přidat i Litvínov. V Mostě se o radikálnějším postupu vůči neplatičům začne teprve jednat. Iniciátorem je mostecký zastupitel Eduard Bárta (ODS), kterému se líbí úspěšnost Chomutova.

Litvínov vloni proslul zavedením poukázek pro nezaměstnané. Exekuce tak budou dalším krokem v boji proti dlužníkům a zneužívání sociálních dávek. Litvínov už zpřísnil vymáhání dluhů z neplacení pobytu na ubytovnách pro nepřizpůsobivé. Dávka od radnice nepokrývá lidem nájem a jde rovnou na účet města. Zbytek vybírají na ubytovně strážníci. „Nově jsme přistoupili na splátkové kalendáře na staré dluhy, protože v předešlých letech narostly pohledávky v bytech, kde lidé dříve bydleli, i na ubytovnách, kam se přestěhovali,“ řekla Nikola Exnerová z finančního odboru. Nájemní smlouvy na ubytovny se nyní uzavírají jen na tři měsíce. Lidé se smlouvou dostanou splátkový kalendář na tři měsíce. Pokud dluhy platí, dostanou vždy po čtvrt roce novou nájemní smlouvu a nový splátkový kalendář.

Dluhy v bytovém fondu Litvínov vyčíslil na 20 milionů korun.