V ulicích se objeví odolnější zeleň a trávníky budou vyšší, aby se zpomalilo vysušování půdy. Stromy dostanou vodu po kapkách přímo ke kořenům. A možná už letos se obnoví Pilařský rybník, aby zadržel vodu ve městě. Taková je první vize litvínovské radnice pro boj se suchem.
Na přípravě nových opatření se dohodlo vedení města s úředníky. „Řešili jsme sucho nejen na letošek, ale komplexně, protože to bude téma i do budoucna,“ sdělil místostarosta Karel Rosenbaum. Zavádění technicky náročnějších projektů potrvá léta, některá opatření chce ale radnice urychlit. Jedná se například o výsadbu rostlin vyžadujících na záhonech méně závlahy jako třeba sukulenty. U kmenů stromů se brzy objeví první děrované zavlažovací vaky, aby voda pronikala ke kořenům po kapkách, což omezí odpary a sníží spotřebu vody. Radnice také přehodnotí seč trávy a určí další lokality, kde se zeleň nebude sekat nakrátko a často, aby se zvýšila přízemní vlhkost.
„Častá seč trávníky poškozuje a tím napomáhá vysychání půdy, které je v posledních letech kritické. Pokud chceme vodu v půdě uchovat, je vyšší vegetace na travnatých plochách nezbytná,“ potvrdila Martina Kišelová z Českého svazu ochránců přírody. Hustější porost podle ní udrží déle ranní rosu, ochlazuje okolí a žije v něm víc živočichů, kteří půdu dále zkypřují.
Litvínov chce také zachycovat dešťovou vodu z městských budov, která by odtékala do zvláštních nádob či jímek. Pilotním projektem má být retenční nádrž v areálu Lomská, kde se počítá i s vrtem na vodu k zavlažování travnatých ploch.
Voda pro Pilařský rybník
Možná už letos chce radnice přivést vodu do prázdného koryta Pilařského rybníka, kde se nedávno vyzkoušel průtok z Bílého potoka. Teď se řeší povolení k napouštění a technická příprava s případnými opravami netěsností. Testovací zavodňování ukáže, zda koryto funguje nebo bude nutná rekonstrukce. Ještě v červnu mají zastupitelé dostat o rybníku souhrnnou zprávu.
Radní očekávají, že další změny přinese nová legislativa. „Nebudeme mít jen povodňové komise, ale i komise pro řešení sucha,“ řekla starostka Kamila Bláhová. Radnice, které spoléhá na speciální dotace, proto některé projekty nechce uspěchat. „Situaci teprve monitorujeme a analyzujeme,“ dodala.
Dopustí i Matyldu
Sousední Most zatím chystá dopuštění jezera Matylda, kde hladina klesla o půl metru. Radnice získá v létě vodu z přivaděče řeky Ohře, což bude stát přes 1,8 milionu korun. „Dopouštění potrvá několik týdnů,“ sdělil primátor Jan Paparega. V minulosti část vody unikala poruchovou výpustí, a proto se předloni musela opravit. Zbytek se odpařil při vedrech.
Nová voda se má objevit v centru Mostu, kde projekt rekonstrukce Repre počítá s obnovou okrasného bazénu. Více stínu může přinést i architektonická soutěž na vylepšení třídy Budovatelů od Prioru k Centralu.