Naši vyhlášku si prostě vzít nedáme! Litvínovští radní v minulých dnech vyslali jasný vzkaz ombudsmance Anně Šabatové, která město prostřednictvím Ústavního soudu donutila zrušit některé body vyhlášky o popíjení alkoholu a vysedávání na veřejnosti. Samotné sezení totiž podle rozhodnutí soudu nenarušuje veřejný pořádek. Vedení města proto přichází s přepracovanou vyhláškou a předloží ji ke schválení ještě tento týden městskému zastupitelstvu.

„Nová obecně závazná vyhláška reaguje na nález Ústavního soudu a je upravena tak, aby byla v souladu s novými poznatky a požadavky ministerstva vnitra,“ řekl Deníku tajemník litvínovského městského úřadu Valdemar Havela. Výrazných změn doznaly články týkající se škodlivých činností, což je například popíjení alkoholu na veřejnosti ve vybraných oblastech nebo ombudsmankou kritizované a soudem zrušené sezení.

Nová vyhláška bude, stejně jako ta předchozí zavedená roku 2013, nadále zakazovat požívání alkoholických nápojů na veřejnosti v blízkosti dětských hřišť a dalších zařízení určených pro dětské hry nebo u škol. Ovšem s tím rozdílem, že dříve se u škol v nařízení hovořilo o vzdálenosti 100 metrů. Nově to bude 30 metrů. U dětských hřišť se potom pásmo ochrany sníží na polovinu toho původního, tedy ze 100 metrů na 50.

Samotné sezení nevadí

V článku věnovanému vysedávání na veřejnosti dojde k úpravě v tom smyslu, že samotné sezení, když si budou chtít lidé popovídat, vadit nebude. To pro městskou policii nebude důvod k tomu, aby zasáhla. „Změna samozřejmě nastane, pokud se obyvatelé paneláku rozhodnou vyndat si před barák nábytek, gril, nebo se pokusí rozdělat oheň. To už bude bráno jako porušení vyhlášky a strážníky to opravňuje k zákroku,“ řekl litvínovský místostarosta Milan Šťovíček.

Návrat vyhlášky přivítal velitel litvínovských strážníků Zdeněk Urban. „Teď to bude sice okleštěný, ale ze zkušeností s minulou vyhláškou účinný nástroj k tomu, jak udržet třeba zrovna v janovském sídlišti pořádek,“ poznamenal Urban. Pokud vyhlášku schválí zastupitelstvo, radnice počítá, že vejde v platnost do patnácti dní po vyhlášení.

Litvínov není jediným městem, které se k vyhlášce po verdiktu Ústavního soudu, který některé její části zrušil, vrací. Že nechce pikniky na ulici, řeklo minulý týden jasně duchcovské zastupitelstvo. To schválilo pozměněnou lavičkovou vyhlášku, ze které vypadl zákaz sezení na schodech či zídkách, ale zůstal zákaz pořádání grilovacích party na ulici a ve veřejné zeleni. Původně se chtěli Duchcovští o správnosti své vyhlášky soudit, ale nakonec od tohoto kroku upustili a rozhodli se vyhlášku přepracovat.

Před časem schválilo upravenou vyhlášku také zastupitelstvo v Bílině.

Pozměněnou vyhlášku už má půl roku v platnosti i Varnsdorf, který byl společně s Litvínovem jako prvním na ráně, komu verdikt Ústavního soudu možný postih za sezení zrušil. Stejně jako ostatní vypustil celý článek týkající se právě vysedávání na veřejných prostranstvích.