Čtyřlístek. Tak se jmenuje nový tělovýchovný projekt, který zahájily základní školy a litvínovská radnice. Stovky žáků prvního stupně se v rámci výuky pod dohledem trenérů postupně zdokonalí ve čtyřech sportech. Kurzy jsou zdarma. Město na to uvolní téměř 1,4 milionu korun.

„Chceme, aby se všechny děti navštěvující základní školu v Litvínově naučily už na prvním stupni základní pohybové dovednosti, plavat, bruslit a lyžovat. Litvínov má výborné dispozice a vhodné zázemí ve sportovních zařízeních. Jedním z hlavních cílů je také získání zájmu o aktivní pohyb a životní styl,“ uvedl spoluautor Čtyřlístku místostarosta Milan Šťovíček.

Program zaštítili asistent trenéra národní reprezentace ledního hokeje Robert Reichel, reprezentační trenér freestylového lyžování Roman Dalecký, trenér plaveckého oddílu Pavel Kadlec a šéftrenér Klubu sportovní gymnastiky Litvínov Sergej Kargalcev.

„Je to vynikající pokus, jak přimět děti k pohybu. A gymnastika je jeho základem. Od nás se učí například i hokejisté a fotbalisté,“ sdělil Kargalcev.

Gymnastika, bruslení, plavání, lyže

Důležitost gymnastiky respektovali i tvůrci sportovního rozvrhu, kteří deset lekcí základní pohybové průpravy zařadili do prvních tříd. Ty začnou cvičit hlavně v gymnastické hale u Koldomu. Ve 2. třídě čeká žáky sedm lekcí bruslení na Zimním stadionu Ivana Hlinky, ve 3. a 4. třídě absolvují deset lekcí plavání v městském bazénu a v pátém ročníku lyžařský sjezdový a běžecký výcvik v nedalekém areálu Klíny, který bude dvě hodiny denně během jednoho pracovního týdne s preventivním víkendovým odpočinkem. Jako bonus pak žáci obdrží skipas, což je má motivovat k dalšímu lyžování mimo školu.

„Všechny pohybové aktivity povedou zkušení trenéři a instruktoři ve spolupráci s jednotlivými školami,“ uvedl pedagog Vlastimil Doležal, který se jako radní na tvorbě programu podílel.

Díky městské dotaci se programu mohou zúčastnit všechny děti bez ohledu na sociální poměry jejich rodin. Některé školy už podle Doležala připravují nákup potřebného vybavení pro bruslení či lyžování. Děti, které pomůcky nevlastní, si je budou moci půjčit. Město všem zajistí i dopravu na hory a zpět. Rodiče obdrží letáčky s přehledem kurzů.

Čtyřlístek je součástí Plánu rozvoje sportu města Litvínova na období 2018 2025, který v září schválilo zastupitelstvo. Cílem plánu, který se bude průběžně upravovat podle potřeb obyvatel, je podporovat sport jako veřejně prospěšnou činnost s důrazem na děti a mládež. Čtyřlístku se během školního roku zúčastní celkem 69 tříd. Finančně nejnáročnější bude lyžařský kurz pro tři stovky dětí, kdy za každého žáka město zaplatí 2 450 korun, dohromady 725 tisíc korun.