Představte si, jak byste si asi popovídali s druhými pomocí smíchu - slova jsou zakázaná, jediným povoleným způsobem komunikace je smát se. Přesně tak totiž zněl jeden z prvních úkolů na kurzu jógy smíchu, se kterým se účastnice musely porvat.

Jak jim to šlo? Zpočátku jen ztěžka překonávaly ostych. Postupem času se ale uvolňovaly více a více, jak cvičily stále další a nové smíchocviky. Mazaly se vtipným krémem, přijímaly vtipný telefonát a dávaly ho poslechnout dalším, předváděly zvířecí řeč za pomoci smíchu a tančily "haha, hoho" tanec. Prostě se dobře bavily.

"Jóga smíchu pracuje s myšlenkou, že umělý smích dokáže ve skupině postupně přerůst v ten přirozený. Nepotřebujeme tak vlastně žádný zvláštní důvod se smát, vychází to z nás. Klidně jen jeden člověk s sebou strhne celou skupinu," vysvětlila jak jinak než usměvavá lektorka kurzu Ivana Bonaventurová.

Kromě zlepšení nálady má smích pozitivní vliv také na dýchání a břišní svalstvo. Po hodině cvičení se na otázku, zda někoho něco bolí, zvedl celý les rukou. "Cítím už břicho a bránici,"řekla jedna z účastnic kurzu. Po náročném cvičení tedy nesměla chybět ani relaxace - důležitou součástí smícho-jógy je protažení a uvolnění se.

Kurz jógy smíchu se konal v rámci cyklu Open forum v prostorách galerie v Radničním sklípku. Byl speciální tím, že podobný obsah byl v Litvínově představen úplně poprvé. "Pokud se ve skupině domluvíme, kurz by jistě pokračoval. Je ideální, aby cvičení bylo pravidelné,"zodpověděla Bonaventurová otázku dalšího pokračování.