Město Litvínov prodává pozemky v místech bývalých technických služeb v Žižkově ulici. V plánu tam je nová výstavba rodinných domů. Nezasíťované pozemky získá ten, kdo nabídne nejvyšší cenu, nový majitel navíc musí splnit několik podmínek, které se zanesou do smlouvy.

O prodeji rozhodli zastupitelé města, ne všem se však záměr zamlouval. „Myslím, že jsou to zajímavé pozemky. Město by je mělo na vlastní náklady zasíťovat a pak je po jednom nabídnout občanům. Pokud je koupí společnost, tak na nich bude chtít samozřejmě vydělat. Až je zasíťuje, mohly by být za vysokou cenu neprodejné,“ namítal radní Jiří Fedoriška (ANO).

Se sítěmi nebo bez

Jeho názor rozvířil mezi zastupiteli diskuzi. Nesouhlasila s ním jak opozice, tak i část koalice. „Podle předběžných výpočtů by zasíťování vyšlo minimálně na patnáct milionů korun. Kdyby je mělo rozprodávat město s touto investicí, byly by oproti jiným pozemkům, které město prodává, příliš drahé,“ oponovala zastupitelka Helena Zemánková Týřová (ODS) s tím, že navíc by se musela změnit i pravidla pro prodej pozemků.

„Město nemůže plnit roli developera. Máme nějaké své schválené zásady,“ přidal se radní Vlastimil Doležal (STAN). Souhlasil s ním také opoziční zastupitel Martin Klika (ČSSD). „Do budoucna se můžeme bavit o tom, že město získá dotaci na zasíťování větší plochy u kovošrotu. Ale nemůže být, jako by tomu bylo například v tomto případě, samostatným investorem,“ dodal Klika.

Pozemky, které město Litvínov nabízí k prodeji, se nacházejí v Žižkově ulici, v místech bývalých technických služeb a jsou určené pro výstavbu nových rodinných domů. Radnice je prodává jako celek. Počítá s tím, že nový majitel je zasíťuje a postaví tam až šest rodinných domů.

O pozemky budou soupeřit dva kupci. Získá je ten, kdo nabídne nejvyšší cenu, přičemž minimální prodejní cena je podle litvínovských zastupitelů 2 889 900 korun. Ve smlouvě bude také podmínka, že vlastník musí výstavbu domů dokončit do pěti let. Pokud se to nepodaří, město je získá přednostně nazpět. Než výstavba domů skončí, bude mít totiž na pozemky předkupní právo.

Plochu už město jednou prodalo

Město je totiž už jednou v minulosti prodalo. Nakonec je však muselo opět koupit, protože tehdy si kupec ani město neporadili se zátěží v podobě podmáčení způsobeného porušeným podzemním korytem potoka.

Zastupitelé také schválili odkoupení restaurace Jáva na litvínovském nádraží, a to za cenu 5 766 000 korun, kterou stanovil znalecký posudek. Koupě byla v plánu, protože se na místě restaurace bude stavět moderní dopravní terminál. Budova Jávy tak půjde k zemi. Náklady na demolici a související práce se odhadují zhruba na jeden milion korun.

Na pozemcích by mohlo vzniknout parkovací místo pro autobusy, prostor pro jejich otáčení, další parkovací plocha nebo zázemí terminálu. Litvínovská radnice už ve veřejné soutěži vybrala firmu Metroprojekt Praha, která za 5,7 milionu připraví projektovou dokumentaci. Dopravní terminál má vzniknout za pomoci dotace do léta 2020.