Jazz a swing stále žijí. I přes širokou nabídku různých hudebních žánrů jsou mezi mladými hudebníky stále v oblibě. Důkazem byl i letošní Jazzový festival Litvínov, na kterém se představily big bandy z mnoha míst České republiky, ale i Slovenska.

Dvoudenní festival byl letos co do počtu kapel komornější, posluchačům se však dostala obdivuhodná porce hudby od výborně připravených muzikantů. „Loni nám přijelo 60 orchestrů, letos se zde představilo 13 bandů. Účastníci si ale mohli akci daleko více užít,“ řekl hlavní organizátor festivalu a ředitel pořádající litvínovské základní umělecké školy Jaroslav Sochor, kterého těší, že jazz je pro mladé hráče i posluchače stále aktuální.

Litvínovská základní umělecká škola patří mezi zařízení, která se právě na žánr jazzu a swingu zaměřují. Jaroslav Sochor má navíc na starost všechny základní umělecké školy, které se jazzové muzice věnují, a coby porotce se účastní řady soutěží. „Úroveň téhle muziky se na hudebních školách hodně zvedla. V minulosti se jí věnovalo jen málo škol, dnes je to už jinak a já pevně věřím, že do budoucna bude mít jazz na školách svoje místo,“ poznamenal s tím, že u většiny amerických velkofilmů, ať už akčních nebo komedií, jsou skladby v podání big bandů hudebním podkladem většiny scén. „Takže tahle muzika rozhodně není mrtvá, jenom je méně navštěvovaná než koncerty „popíků a rokáčů“,“ dodal ředitel litvínovské ZUŠ.

Litvínovské jazzové setkání se letos uskutečnilo už podevatenácté. Kromě kapel z regionu přijel například Swingless Junior Jazz Band ze slovenské Nitry. „Přijeli jsme už potřetí a je to skvělé,“ pochvaloval si slovenský kapelník Martin Štourač.

Přijely Jirkov i Žatec

Z nedalekého Jirkova dorazil Red Dwarf Band. „Festival je určitě zajímavou konfrontací. Přijeli jsme na něj poprvé. Soutěží, které Litvínov pořádá, se ale zúčastňujme pravidelně. Když se na malém místě sejde tolik kapel, tak je to vždycky hezké,“ prohlásil jirkovský kapelník Vilém Liebig.

Žatec na přehlídce zastupoval The Little Big Band. „Rádi si porovnáme, jak to zní, když hrajeme venku. Zjistíme, co třeba někdo dělá lépe nebo co děláme zase lépe my. Festivaly bývají inspirující,“ řekla vedoucí formace Lucie Kolmanová.

Dvoudenní akce zaměřená na big bandy základních uměleckých škol nabídla kromě koncertů také workshopy a dvě non stop hraní. Zajímavostí bylo vystoupení Milan Svoboda Quartetu, který ještě ve čtvrtek večer koncertoval v Řecku, aby už v pátek vystupoval v Litvínově.