Demolice čtyř vybydlených paneláků v Janově plánovaná do roku 2024 za zhruba 30 milionů korun nebude jednoduchá. Litvínovská radnice, která velké poškozené domy vykoupila k likvidaci, přiznává, že to bude technicky i administrativně náročné.

Stavební úřad ve středu zahájil řízení, ve kterém rozhodne o zbourání první budovy. V únoru k tomu bude schůze všech účastníků, desítek vlastníků sítí a sousedních pozemků a staveb. „Když se řekne zbourat, každý si představí, že přijede bagr a bourá. Ale ono to není vůbec snadné,“ řekl tajemník městského úřadu Valdemar Havela. Radnice bude muset vyřešit například ochranná pásma inženýrských sítí s rozvody elektřiny a vody, aby bourání neomezilo okolní domy v husté zástavbě.

U prvního paneláku s obsahem škodlivého azbestu jsou navíc chodníky a lampy veřejného osvětlení postavené z peněz EU a nesmí se poškodit. „Máme s přípravou dost starostí. Vyplývá to i z toho, že Janov je největší sociálně vyloučenou lokalitou,“ sdělila místostarostka Erika Sedláčková.

Chůze Janovem připomíná návštěvu bizarní galerie
OBRAZEM: Chůze nemocným Janovem připomíná návštěvu bizarní galerie

Podle Sedláčkové Litvínov sice žádá o státní dotaci na první demolici, ale oproti jiným městům má ztíženou pozici, neboť řeší více domů najednou a ve stejné lokalitě.

Město chce nejprve zbourat osmipodlažní panelák s šesti vchody a více než 200 byty v ulici Gluckova. Objekt vznikl v 70. letech minulého století jako moderní bydlení hlavně pro lidi z obcí, které ustoupily těžbě uhlí. Nyní je zcela vybydlený a chátrá. Demolice může trvat řadu týdnů a stát kolem 10 milionů korun, ale cena může klesnout po soutěži firem o zakázku.

Záměr demolice ohlásila radnice stavebnímu úřadu před Vánoci a čeká na povolení. Jednání s účastníky řízení bude 19. února v 10.30.

Osm prázdných paneláků

Demolicemi chce město zlepšit stav sídliště a předejít dalším sociálním problémům. V Janově je osm nevyužívaných paneláků, z toho čtyři město získalo od soukromé společnosti. Výkupy paneláků od společenství vlastníků radnice neplánuje. Kvůli vysokým dluhům na domech to považuje za rizikové a nereálné. Domy určené k demolici nelze podle vedení města rekonstruovat na sociální bydlení, protože dotace na takové byty se problémových obytných zón netýkají.

Mostecký magistrát
Mostečtí politici se přou o čas svých jednání. Budou začínat o dvě hodiny dřív

Život na sídlišti komplikují migrace obyvatel, exekuce i nezájem řady vlastníků bytů o nájemníky a domovní správu. Městský úřad ve spolupráci s vládní Agenturou pro sociální začleňování uspořádal nedávno pro zástupce společenství vlastníků jednotek a bytových družstev bezplatné školení, kde expert například radil jak řešit nájemní vztahy, dluhy i jejich vymáhání. „Přišli jen dva zástupci, přitom jsme jich zvali několik desítek,“ sdělila vedoucí odboru sociálních věcí a školství Veronika Knoblochová.

Město Most letos chtělo zbourat jeden panelák v Chanově. Zastupitelé loni schválili podání žádosti o dotaci, ale v únoru mají toto usnesení zrušit. Požádá je o to městská rada. Žádost o dotaci by nebyla v souladu s podmínkami dotace.