Pyrotechnici museli po explozi několik minut počkat na to, až dopadnou střepiny, jež vylétly do vzduchu. Souběžné na dálku sledovali místo exploze pomocí dronů.
Poté mohli pyrotechnici vyrazit k ohledání. "Podle prvotních informací přímo z místa likvidace nejsou viditelné žádné výrazné škody," uvedli na síti X. To krátce poté potvrdili i hasiči, kteří měli v okolí areálu na 100 kusů své techniky.
"Náročná opatření se vyplatila, protože tlaková vlna neudělala v závodu žádné větší škody. Máme hlášeno pouze rozbití výplní oken v budově vzdálené asi 50 metrů od místa likvidace pumy," informoval v pátek odpoledne na tiskovém brífinku ředitel Pyrotechnické služby Policie ČR Karel Čadil.
Poznamenal také, že pyrotechnici využili poznatky od svých zahraničních kolegů, které si upravili pro konkrétní podmínky v areálu chemičky. "S kolegy ze zahraničí budeme zásah dále konzultovat. Nechali jsme na místě například provést seismologické měření, provedeme ohledání střepin. Tyto poznatky budeme se zahraničními kolegy sdílet," doplnil Čadil.
Hasiči uvedli, že po výbuchu došlo jen k drobnému požáru, který krátce po jeho vypuknutí zlikvidovali. Šlo o fragment pumy, který zapálil travní porost. Na místě výbuchu zůstal zhruba tři metry hluboký kráter. "Děkuji všem, kteří se na tomto zásahu podíleli," vzkázal velitel zásahu Petr Klíma z HZS Ústeckého kraje.
Po ohledání místa policie zprovoznila i dopravu v okolí chemičky. Silnice 1/27 Litvínov-Most je opět otevřena, policisté průjezd uvolnili ve 13.15. Ve stejný čas policisté zrušili zákaz vstupu do prostoru, v němž se puma nacházela, s tím, že nebezpečí už nehrozí.
Mluvčí společnosti ORLEN Unipetrol Pavel Kaidl sdělil, že kolem 14. hodiny mohli do areálu vstoupit vybraní zaměstnanci chemičky, kteří ohledávali stav jednotlivých provozů. V případě, že bude vše v pořádku, rozjede rafinérie své provozy.
"Až prověříme stav všech technologií a budeme si opravdu jisti, že můžeme bezpečně obnovit produkci, tak přistoupíme k postupné obnově výroby. Předpokládáme, že po takto rozsáhlém utlumení všech výrobních jednotek to potrvá nejméně několik dní," upřesnil předseda představenstva společnosti ORLEN Unipetrol Mariusz Wnuk.
Odpal z pancéřovaného auta
Na zásahu při odpalu a zajištění bezpečnosti se v pátek podílelo kolem 140 hasičů a stovka kusů techniky. Opatření proti škodám jsou na české poměry výjimečné.
Samotný odpal provedli dva pyrotechnici, kteří byli ve zodolněném vozidle ve vzdálenosti 300 až 500 metrů od pumy. Ti také provedli následnou kontrolu místa po odpalu. Spolu s nimi byli v pancéřovaném vozidle i dva hasiči. Další pyrotechnik a hasiči byli připraveni ve vzdálenějším vozidle.
Nejbližší zásobníky s nebezpečnými látkami zajistili hasiči a pyrotechnici tak, že před ně umístili kontejnery napněné izolačním materiálem. Mezi budovu a kontejnery pak postavili 120 kusů těžkých betonových tvárnic.
Britskou pumu našli dělníci při výkopových pracích ve středu 21. srpna. Do úterních 13:00 se nesmělo kvůli nebezpečí samovolného výbuchu s nalezenou municí hýbat. Chemička po nálezu pumy minulou středu zastavila výrobu v sousední rafinerii. Kvůli tomu přišla o suroviny petrochemická část závodu, proto firma před týdnem zahájila také útlum etylenové jednotky a požádala o zápůjčku pohonných hmot ze státních hmotných rezerv.
Zhruba 230 kilogramů vážící bomba obsahovala asi 100 kg výbušniny. Mimořádně nebezpečná byla zejména kvůli dlouhodobému chemickému časovému zapalovači s acetonem, používaném pro opožděnou explozi.
Jak poznamenal šéf policejních pyrotechniků Karel Čadil, je možné, že se v budoucnu do areálu chemičky jeho tým ještě vrátí. "Areál byl totiž za války mnohokrát bombardován, takže není vyloučené, že dojde k nálezu dalších pum," připomněl.