Maminka Hana přebaluje smějící se miminko v ložnici nového bytu u centra Litvínova a vypadá spokojeně. V penzionu pro seniory má klid, pěknou kuchyňskou linku i sprchový kout. Školka, obchody a MHD jsou hned za rohem. „Je to rozdíl,“ říká mladá žena. Ještě před týdnem bydlela s partnerem a dvěma dětmi v bytečku přízemní ubytovny za Litvínovem, kde je i noclehárna pro bezdomovce. Teď může žít čtyřčlenná rodina v důstojnějším prostředí, ve třetím stupni takzvaného prostupného bydlení. Když se jim bude dál dařit, jednou si možná pronajmou větší byt v běžném činžáku.

Rodina patří k prvním klientům 10 městských sociálních bytů se základním vybavením. Vznikly rekonstrukcí prostor v penzionech pro seniory v ulicích Vodní a Podkrušnohorská (Automat). Ve Vodní je šest bytů 2+kk s rozlohou zhruba 40 metrů čtverečních s předsíní, sprchou, WC, obytnou kuchyní a ložnicí a v Automatu jsou čtyři byty s vlastním sociálním zařízením a kuchyňskou linkou (tři 1+ kk a jeden 2+kk).

Byty stály celkem 9, 2 milionu korun, z toho 8, 3 milionu městu uhradí EU v rámci dotačního programu pro sociálně vyloučené lokality. „Sociální byty jsou určeny lidem, kteří kvůli nepříznivým životním okolnostem nemají přístup k bydlení a jsou schopni plnit povinnosti vyplývající z nájemního vztahu,“ sdělila vedoucí radničního odboru sociálních věcí a školství Veronika Knoblochová. Nájem je 40 korun na metr čtvereční a měsíčně dělá celkem zhruba 1700 korun bez záloh za vodu a elektřinu.

Šest bytů je zatím volných. Žádosti o přidělení přijímá radnice a řeší zvláštní komise s účastí úřadu práce, který zajišťuje dávky na bydlení. Smlouva se uděluje na jeden rok a může se prodloužit, pokud nájemník nedělá problémy a spolupracuje. Když dohodu poruší, musí pryč.

Menší rodiny kvůli udržení pořádku

Celkový limit pro Vodní je nejvýše 12 lidí v sociálních bytech, v Automatu pět, ale město to možná zvýší na 18 a devět osob. Kvůli udržení pořádku a spravedlivému rozdělení kapacit nebude ubytovávat velké rodiny. Délka nájmu není omezena, ale snahou komise bude, aby si důvěryhodní nájemníci později pronajali standardní byty ve městě. Radnice proto spolupracuje s firmou CPI byty, která po klientech města nechce kauci. „Na severu Čech je pojem sociální byty vnímán negativně. Lidé si ho spojují s rušením nočního klidu či s devastací majetku. Sociální ale neznamená problémový,“ řekla místostarostka Erika Sedláčková.

Obavy, že senioři v penzionech budou protestovat, opadají. Třeba ve Vodní jsou sociální byty v přízemním odděleném sektoru. „Zatím nevidím žádný problém. Uvidíme, na hodnocení je ještě brzy,“ řekla seniorka Alžběta Kopecká z Vodní, kde se jí moc líbí a má ticho.

Město vlastní tři opravené penziony pro seniory. Ve Vodní mají 42 bytů, v Automatu 42 bytů a v ulici U Bílého sloupu 24 bytů. Provoz zajišťuje městská společnost Krušnohorská poliklinika.