Případ se stal před týdnem. Policie už podezřelého dopadla. Je mu 40 let. „Vyšetřovatel ho obvinil ze zvlášť závažného zločinu loupeže,“ sdělila Deníku v úterý 17. prosince policejní mluvčí Ludmila Světláková. Okresní soud v Mostě poslal muže do vazby. Hrozí mu až deset let vězení. Kriminalisté ale s ohledem na způsobené zranění nevylučují změnu právní kvalifikace, která by znamenala vyšší trest.

Případ řešili mostečtí kriminalisté s kolegy z krajského policejního ředitelství. Spolupracovali i s litvínovskou městskou policií.

Na toto loupežné přepadení upozornil ve čtvrtek 12. prosince radnici Jiří Mareš z Litvínova. „Nelíbí se mi jako občanovi, abychom se večer báli chodit po městě,“ sdělil na zasedání zastupitelstva, kde vyvolal debatu o dohledu v ulicích. Podle Mareše jsou vidět jen motorizované hlídky, přestože hlavně za tmy by pěší hlídky u lidí více posilovali pocit bezpečí.

Velitel městské policie Zdeněk Urban kritiku odmítl a zdůraznil, že strážníci přispěli k objasnění případu. „Podezřelý pachatel byl během několika dnů dopaden. Pracovala na tom krajská kriminálka a od pondělí do středy se u nás dveře netrhly,“ uvedl.

Opoziční zastupitel a bývalý ředitel městské policie Martin Klika (ČSSD) prosazuje, aby se radnice strážníkům více věnovala. Varuje před odchodem schopných lidí za vyššími výdělky. „Chce se nad tím zamyslet,“ řekl. Podle něj bude čím dál těžší udržet ve městě hůře ohodnocené hlídky, když je blízká Praha láká na mzdu kolem 40 tisíc korun. Klika doporučuje vyhodnotit, zda je pro Litvínov lepší mít více strážníků za méně peněz, nebo méně strážníků, ale kvalitních a dobře zaplacených. „Zvážíme to,“ sdělila starostka Kamila Bláhová (ANO).

Strážníky je třeba zaplatit

Podle Urbana doba pro lepší ohodnocení už nastala, ale legislativa tomu moc nepomáhá. Nedávno jeden zájemce práci odmítl z finančních důvodů, protože nástupní plat strážníka – čekatele může být podle celostátní tarifní stupnice třeba jen 13 700 korun hrubého. „Sehnat lidi za takový mrzký peníz je téměř nemožné, když musí živit rodinu,“ uvedl velitel.

Některá města proto ze svých rozpočtů pumpují do svých městských policií více peněz, aby na trhu práce obstály. Například Městská policie v Mostě nabízí náborový příspěvek 20 tisíc korun a láká i na 5 týdnů dovolené, dny zdravotního volna, stravenky a příspěvek na penzijní připojištění. Průměrný plat mosteckých strážníků se započítaným rizikovým příplatkem, příplatkem za směnnost, za práci v noci a o víkendu je 26 tisíc hrubého.

Záleží ale na délce praxe, takže začínající mladí strážníci mají platy nižší. Částečně to lze kompenzovat osobním ohodnocením podle individuálního výkonu. „Šikovné strážníky umíme ocenit,“ sdělil ředitel mostecké městské policie Jaroslav Hrvol.