SRDCERÁJ. Takový název dostala výstava, jejíž vernisáž zámek slavnostně otevřela. Jejím hlavním motivem je srdce. „Musím říct, že jsme ji instalovali jen deset dní. Dokonce jsme tu přímo v zámku i spali," řekl jeden z autorů výstavy Michal Cihlář, jenž před několika lety získal Českého lva za plakát k filmu Postel. Na expozici s ním pracovala jeho manželka Veronika Richterová. Návštěvníci mohou na výstavě vidět například fotografie Jana Šibíka nebo díla známého výtvarníka Kurta Gebauera.

Slavnostní zahájení otevření zámku i výstavy samotné se odehrálo v hlavním sále, do něhož se ani všichni návštěvníci nevešli. „Obával jsem se, zda někdo přijde. Přeci jen je sobota, prázdniny, Valentýn. Tohle mě opravdu moc mile potěšilo. Jsem rád, že lidé projevili o svůj zámek takový zájem," řekl místostarosta Milan Šťovíček.

Po krátkém uvítacím ceremoniálu mohli lidé projít expozici, která se nachází v několika místnostech a obsahuje srdce ve více než tisícovce různých podob. Od zítřka bude přístupná vždy od středy do neděle od 10 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin, přičemž na zámku bude až do roku 2017. Brzy ji doplní další dvě expozice. „Přesně 10. března začne výstava filmové techniky a 21. března pak výstava sochaře Stanislava Hanzíka, našeho rodáka," uvedl Milan Šťovíček.

Zpřístupněna byla i další místa ve Valdštejnském zámku, kde bude sídlit například Partnerský spolek nebo oddělení propagace města. Od března pak bude možné uzavřít v zámku sňatek. Zamilovaní už si nicméně mohou svou lásku v objektu dokázat nyní. V průchodu ze strany od Mostecké ulice visí mříž, na kterou mohou upevňovat zámky. Tato tradice je dlouhá léta spojená například s Paříží.

V zámku se budou konat i koncerty a další kulturní akce. Zhruba v červnu by pak měl opravenému zámku přestat dělat ostudu Zámecký park, který prochází velkou revitalizací. „Léta se tam nic nedělalo a park se tak změnil v les. Chceme, aby znovu získal tvář parku, tedy aby měl bylinné pásmo, okrasné keře," nechal se slyšet Šťovíček.