Letošní zářijová Svatomichaelská slavnost se opět odehraje na několika místech v Litvínově. Město si při ní připomene svého patrona, který město chrání už přes tři sta let. Kromě vystoupení různých umělců, rušného trhu a sportovních akcí se příznivci kultury mohou těšit na mše a výstavu.

„Pokaždé máme jiný program, ale koncept slavnosti zůstává v podstatě stejný, protože se nám osvědčuje držet se tradice, na kterou jsou lidé zvyklí,“ sdělila starostka Kamila Bláhová.

Podle ní se sice občas ozývají hlasy, že by slavnost potřebovala změnu, ale radnice zatím upřednostňuje trvalou poptávku po akcích, na které se lidé předem těší. Dříve slavnost tvořilo jen pár akcí, třeba vernisáž a koncert, ale postupem let se program rozšiřoval a přidávali se další partneři, například sportovní organizace a společnost Unipetrol. „Je toho čím dál více a zapojil se i zámek. Chceme zábavu pro všechny věkové kategorie a uspokojit co nejvíce zájemců,“ sdělila místostarostka Erika Sedláčková. Proto znovu zazní dechovka, vážná hudba i rock.

Vše vyvrcholí koncertem

Slavnost začne charitativní výstavou na zámku v pondělí 20. září a vyvrcholí v neděli 29. září v Kostele sv. Michaela archanděla, kde budou poutní mše a hudební recitál Má vlast v podání světoznámé harfistky Jany Bouškové. Vstupenky na ojedinělý koncert budou zdarma k vyzvednutí od pondělí 9. září v informačním centru zámku Valdštejnů. Starostka doporučuje, aby zájemci neotáleli, protože na loňský koncert Pavla Šporcla v kostele byly vstupenky za chvíli rozebrány.

Divadelní vinobraní v Mostě
OBRAZEM: Herci v Mostě koštovali víno. Konalo se Divadelní vinobraní

Město slavnost rozdělilo do devíti dnů.

Nejdéle, až do soboty 28. září, potrvá na zámku výstava tzv. Veselých polštářků pro dětské onkologické pacienty z Motola, na které se podílejí ženy z Patchwork klubu Litvínov. Klub vyzval šikovné lidi, aby ušili a darovali nemocným dětem originální a veselý polštářek. Jeho obal i náplň musejí být nové a pratelné na 60 stupňů Celsia. Hotový výrobek lze zaslat poštou nebo přinést od 10. do 17. září do pokladny zámku. Polštářky pak budou i na prodej a výtěžek půjde například na ozdravné pobyty dětských pacientů.

Jarmark, koncert i pohádka

Hlavní zábavní program slavnosti bude v sobotu 28. září, kdy na náměstí Míru čeká na návštěvníky jarmark, koncerty, pohádka, za Docela velkým divadlem Fun Park s atrakcemi, kvízy a soutěžemi a ve Voigtových sadech Minifestival sportu s překážkovou dráhou a prezentací sportovních klubů. Večer v centru města zazpívá Kamil Střihavka a na zámku, který bude celý den otevřený, vystoupí Valdštejnovi trubači.

Slavnost je oslavou litvínovského patrona svatého Michaela archanděla, po němž je pojmenován kostel ze 17. století, nejvýznamnější státem chráněná památka Litvínova. Oslava je novodobou tradicí – počátky má v 90. letech minulého století, kdy stoupl zájem o kostel a místní historii. Michael je biblickou postavou a je zobrazován jako boží posel s křídly, mečem a vahami. Litvínov má svého patrona, bojovníka s temnotou, ve svém městském znaku.

Most se chystá na Mosteckou slavnost poblíž jezera Most. Na snímku Den otevřených dveří na jezeru v roce 2014.
Jezero Most se otevře. K lodím přiveze turisty silniční vláček z velké oslavy

Kdo má raději menší venkovské veselice, může v sobotu 7. září od 15 hodin navštívit Obrnické slavnosti na starém hřišti. „Je jen málo příležitostí, při kterých mohou lidé potkávat své sousedy, známé a přátele i jinak, než jen letmo na ulici. Popovídají si, svěří se se svými starostmi i radostmi,“ vysvětlil smysl akce starosta Stanislav Zaspal. V Obrnicích vystoupí Petr Kolář, Maxim Turbulenc a imitátor Petr Jablonský.

Letní zábavní sezonu v okrese Most ukončí v sobotu 14. září Mostecká slavnost, kam loni dorazilo zhruba 30 tisíc lidí.

Fotbalový klub Baník Souš pořádal nábor mladých zájemců
Omladina přišla na fotbal. Baník Souš pořádal nábory, vrcholí dnes