Kalhotky, zelenina, knihy, kabelky a další věci jsou výstavními kousky každé úterý v centru Mostu. Včera se řada různorodých stolků a stánků s levným zbožím táhla od Prioru až k magistrátu. Podle města Mostu si lidé trhy oblíbili, a to je podle zjištění Deníku pravda. I když trhy nepůsobí kultivovaně a připadáte si jako v brazilském slumu, mají svůj význam. Maminky s kočárky a senioři včera postávali v hloučcích a nemuseli ani nakupovat, hlavně že potkali někoho známého a popovídali si.

„Chodíme sem už jen na procházku, naposledy jsem si tady totiž koupila termoponožky za sto padesát korun a nakonec to byly úplně obyčejné ponožky,“ sdělila návštěvnice trhů Danuše Prokopová. „Hezčí by ale bylo, kdyby všechny stánky byly stejné, ale to by tu nemohly zůstat, vandalové by je zničili,“ dodává Prokopová.

Líbí se vám kultura prodeje na úterních trzích v Mostě? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku.

Kultivované centrum chce nyní zajistit vedení Litvínova. Podle starosty Daniela Voláka žádné krabice s vystaveným asijským zbožím na náměstí a do bezprostředního okolí nepatří.

„Chceme mít v centru Litvínova kultivované a příjemné prostředí. Na náměstí patří předzahrádky kaváren a restaurací, příjemné letní posezení a ne asijské zboží vystavené na papírových krabicích,“ prohlásil starosta Daniel Volák.

„Nechceme v žádném případě ztěžovat situaci lidem, kteří potřebují zábor veřejného prostranství například při rekonstrukcích objektů či z podobných praktických důvodů. Obchodníkům s asijským zbožím ale žádný zábor chodníků už povolovat nechceme. Nechceme změnit centrum města na asijskou tržnici,“ doplnil místostarosta Martin Klika.

„Zboží před obchod dávám, jen když je hezké počasí, poté ho zase uklidím, přiláká to více zákazníků,“ lamentuje litvínovská asijská obchodnice, před jejímž obchodem si lidé zboží i včera prohlíželi.

Další asijský obchodník, který svým zbožím zabíral skoro pět metrů chodníku, měl do konce března vystavené povolení od finančního úřadu. Poté svůj venkovní obchod bude také muset zabalit.

Pokud chce prodejce nabízet zboží venku, v Litvínově je pro trhovce vyhrazené místo v takzvané Fajli.