Podtrženo sečteno, Litvínov musí ušetřit třináct milionů korun. Zastupitelé Litvínova na posledním jednání rozhodli, že kvůli daňovému propadu se bude škrtat v rozpočtu města. Litvínov chce ušetřit přes třináct milionů korun.

Podle odhadů mají být příjmy z daňové výtěžnosti letos nižší o 20 milionů korun, než město původně předpokládalo při sestavování rozpočtu. „Jen za únor je propad v příjmech 2,3 milionu korun,“ uvedl místostarosta města Martin Klika. Litvínovští se tak například nedočkají rekonstrukce domu ve Vinohradské ulici za 3,5 milionu korun, rekonstrukce kamerového systému. Město chce také 1,5 milionu korun ušetřit na opravách chodníků a komunikací. Opravovat se nebude ani budova městského úřadu ve Vodní ulici.

Vedení Litvínova hledá úspory, kde se dá. „Po loňském snižování počtu zaměstnanců jsme museli i letos sáhnout k tomuto nepopulárnímu kroku. Zatím byla zrušena dvě pracovní místa. Snižování počtu zaměstnanců se dotkne také městské policie,“ uvedl na litvínovských internetových stránkách Klika. „ S městskou policí jsem velmi spokojena, kluci to nemají lehké a takhle je jich málo, město by strážníky určitě propouštět nemělo. Lumpů je totiž více než policistů,“ řekla Ludmila Klimplová, obyvatelka Litvínova. Podle místostarosty se bude šetřit na investicích i v provozu. Škrty se tak dotknou i všech odborů městského úřadu.

O úspory již vedení města požádalo ředitele škol a společnosti města. Od škol město chce, aby na těch položkách v provozu, kde to jen trochu půjde, ušetřily provozní náklady minimálně ve výši 4 procent. V prvním čtvrtletí by tedy měli ředitelé čerpat provozní náklady pouze na 21 procent
„Předpokládám, že ve zbylých čtvrtletích by mohla být situace lepší,“ uvedl místostarosta Litvínova. Dohodnout se chce vedení města s řediteli škol také na možném odvodu peněz z investičních a rezervních fondů škol.

„Sáhneme pouze na ty fondy, které mohou školy zatím postrádat. Chápu, že školy tyto peníze potřebují pro svůj další rozvoj, město ale peníze nemá,“ doplnil Martin Klika. Peníze město nebude od škol požadovat, pokud je potřebují například na zvýšené zálohy na energie, nebo pokud už škola objednala zboží.

Co musí Litvínov omezit:

Rekonstrukce domu ve Vinohradské ulici – 3,5 milionu korun

Projektové dokumentace – rozvojové projekty – 1 milion korun

Rekonstrukce kamerového systému – 450 tisíc

Oprava městských komunikací a chodníků – 1,5 milionu korun

Výkup pozemků – 3 miliony korun

Údržba kulturních památek ve městě – 200 tisíc korun