Litvínov v úterý 24. července oficiálně navrhl alternativní trasu pro uvažované prodloužení podzemního ropovodu Družba od chemičky v Záluží k hranicím se Saskem. Podle radnice je lepší vést potrubí nezastavěným územím v ose katastrů Litvínov - Horní Jiřetín - Nová Ves v Horách - Mníšek, kde strategická liniová stavba nebude bránit rozvoji obcí a neohrozí tolik jejich bezpečnost.

Zástupci města tím reagovali na kritizovaný záměr umístit ropovod podél etylénovodu, který od roku 1975 vede přes Chudeřín a horské obce. Oponentní návrh Litvínova posoudí vlastník ropovodu, státní podnik MERO. Ten se s radnicí dohodl na společném postupu v rámci nově vzniklé pracovní skupiny pro vymezení koridoru a na studii proveditelnosti, která prověří všechny možnosti.

Ilustrační foto.
Obce se brání trase ropovodu Družba. Ohrožuje nás, vzkazují úřadům

„Doufám, že najdeme pro ropovod vhodnou alternativní trasu, která bude co nejméně obtěžující pro město Litvínov a další obce,“ řekla starostka Litvínova a vedoucí skupiny Kamila Bláhová.

Členy skupiny se staly také Svazek obcí v regionu Krušných hor, ministerstvo průmyslu a obchodu a Ústecký kraj. „Jsem spokojen, takto jsem si to představoval,“ sdělil šéf MERO Stanislav Bruna.

Stanislav Bruna, šéf MERO, a starostka Litvínova Kamila BláhováZdroj: Deník/Martin Vokurka

Stanislav Bruna, šéf MERO, a starostka Litvínova Kamila Bláhová.

Další schůzka členů bude 7. září. Detailně zhodnotí návrh Litvínova a dohodnou zadání studie, kterou zaplatí MERO. Podnik zřejmě doporučí ještě jednu trasu, celkem by tak byly tři. „Chceme pracovat s několika variantami. Nemůžeme ale očekávat, že se podaří nalézt takovou trasu, která by se ničeho v tomto regionu nedotkla,“ upozornil Bruna.

Jak dlouho bude skupina fungovat, není jasné. „Jsme teprve na začátku,“ uvedla Bláhová. Studie bude k dispozici možná na jaře 2019. Podle optimistického scénáře by se měl odsouhlasený koridor objevit v návrhu nových Zásad územního rozvoje Ústeckého kraje, o kterých má krajské zastupitelstvo hlasovat v roce 2020. „Počkáme si na další návrhy,“ řekla v Litvínově mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

Ilustrační fotografie.
Ropovod přes Krušné hory? Chování ministerstva považují starostové za skandální

Stát zatím o stavbě ropovodu nerozhodl. Teď se řeší, kde se bude možná stavět. Pouhé vymezení koridoru je ale pro obce důležité, protože do budoucna omezí nakládání s dotčenými pozemky, i když přes ně ropa nikdy nepoteče. Skupina se má proto zabývat i vlastnickými vztahy. Zákon totiž umožňuje při veřejně prospěšných stavbách vyvlastnění. Činnost skupiny má být transparentní. Na webu Litvínova by se měly objevit její statut, jednací řád a zápis ze schůzí.

Prodloužení ropovodu Družba k hranicím, odkud by pokračoval do německého Spergau, má být pojistkou pro případné přerušení dodávky z Ruska například kvůli politické krizi na Ukrajině. Nový úsek by umožnil propojení českých rafinérií s baltskými přístavy a náhradními zdroji ropy. Od roku 2013 je tento záměr tzv. Projektem společného zájmu, který schválila EU. S ropovodem, který má posílit energetickou bezpečnost, počítá od roku 2015 česká vláda.

Demolice vybydleného obytného bloku 31 v Mostě
OBRAZEM: Demolice vybydleného bloku 31 pokračuje. Prach krotí voda z hadic