Ti totiž ve velkém množství kradou kabely mezi lampami, takzvané převěsy. Kvůli tomu pak večer Litvínované musejí chodit tmavými ulicemi. Sběrače kabelů neodradí ani to, že jsou kabely vedeny v několikametrové výši. Kradou i za bílého dne.

„V některých místech Litvínova jsme zachytili stížnosti na to, že opakovaně nesvítí veřejné osvětlení. Tak jsme nechali provést kontrolu stavu osvětlení. Odbor nakládání s majetkem přišel s tím, že v drtivé většině případů dochází k tomu, že se zcizily kabely, které jsou provizorně vedeny vzduchem. Zloději kabelů a barevných kovů toho využijí a převěsy nám zcizí. Z toho důvodu padlo opatření, že se budeme snažit, i když je to finančně náročnější dávat kabely hned do země,“ řekl včera starosta Litvínova Milan Šťovíček, podle kterého sběrači barevných kovů kradou z veřejného osvětlení nejen kabely ale i patice nebo svorkovnice.

Jen za poslední měsíc došlo dvakrát ke krádeži kabelů v Sokolské ulici, čtyřikrát v ulici Šafaříkova. Letos také nenechavci odstřihli kabel například v ulici Bezručova, Gorkého a K Loučkám.

„Máme několik případů. Jeden z nich se stal za bílého dne. Obyvatel Litvínova přivolal městskou policii ve dvanáct hodin dopoledne, ale než tam strážníci dojeli, už byli zloději pryč,“ vylíčil případ místostarosta města Karel Linhart.

Peníze na opravy nestačí

Pro letošní rok bylo v rozpočtu města na havarijní opravy vyčleněno 800 tisíc korun. Ze schváleného rozpočtu již byla vyčerpána polovina peněz.Odstranění závad vzniklých krádežemi a vandalismem již stálo městskou kasu v Litvínově 309 tisíc.

„Rada města proto posílila o 200 tisíc korun opravy havarijních stavů s tím, že další finanční prostředky budou použity prioritně na umístění kabelů do země. Tato změna je sice finančně náročnější, ale zajistí do budoucna snížení krádeží,“ řekl starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Správu a údržbu veřejného osvětlení v Litvínově zajišťuje odbor nakládaní s majetkem ve spolupráci se společností ERGOlighting.