Svou kancelář nemusí opouštět. Má ji jistou na další čtyři roky. Dvaačtyřicetiletá lídryně vítězného hnutí ANO Kamila Bláhová z Chudeřína se znovu stala litvínovskou starostkou. Většinou hlasů o tom rozhodlo nové zastupitelstvo. Na jeho ustavujícím a poklidném zasedání převzala řízení radnice koalice ANO, KSČM, SNK-ED a Litvínováci. Opozice, která se při volbě vedení města zdržela hlasování, získala posty předsedů ve dvou výborech. Částečně proměněná městská samospráva chce do roku 2022 pokračovat v zahájených projektech a investovat stovky milionů korun. „Udělám všechno pro to, aby se nám v Litvínově dobře žilo,“ řekla starostka.

Hnutí STAN, druhý nejsilnější politický subjekt v Litvínově a bývalý koaliční partner ANO a KSČM, odešlo do opozice a pro Bláhovou nehlasovalo. „Nebyli jsme přizváni do koalice a nebyli jsme ani požádáni o podporu,“ vysvětlil zastupitel a bývalý místostarosta Milan Šťovíček, který se vrátil do civilního zaměstnání - je ředitelem Schola Humanitas. Bláhovou zvolilo 15 z 22 zastupitelů, jeden chyběl. Hlasování se zdrželi i zastupitelé sdružení Litvínov do toho! (LDT) a ČSSD, ODS dalo starostce důvěru.

Zleva Petr Bucha (Litvínováci), Erika Sedláčková (KSČM), Kamila Bláhová (ANO), Karel Rosenbaum (ANO), Květuše Hellmichová (SNK-ED).
Nový most i plavecká hala. V Litvínově koalice představila další plány pro město

Bláhové, která chce spolupracovat i se svými kritiky, budou pomáhat zvolení místostarostové Erika Sedláčková (KSČM) a Karel Rosenbaum (ANO). Do sedmičlenné městské rady se dostali také Jiří Fedoriška (ANO), Roman Ziegler (ANO), Rostislav Šíma (KSČM) a Květuše Hellmichová (SNK-ED). Chtějí se soustředit na dokončení strategických investic, zejména na výstavbu mostu přes ulici Mezibořská, plavecké haly a dopravního terminálu u nádraží. Připravit se má i projekt stavby smuteční síně, revitalizace Pilařského rybníku a modernizace hlavní haly zimního stadionu. K prioritám patří i vylepšování škol, Citadely, komunikací, hřišť a parkování, hlavně na Osadě a u Koldomu. V plánu je také vylepšení zázemí dobrovolných hasičů, bourání vybydlených paneláků v Janově a oživení centra. Starostka oznámila, že Litvínov zůstane městem bez hazardu.

Většina obyvatel zájem o budoucnost Litvínova v říjnových volbách neprojevila. Zastupitele přišlo volit jen 31 procent voličů, nejméně ze všech měst okresu. „Platilo, platí a bude platit, že Litvínov bude vždy jen takový, jací budeme my, občané,“ upozornil kronikář města a bývalí radní Vlastimil Doležal.

Bláha, Petružálek a Kanaloš odstoupili

Před ustavujícím zasedáním zastupitelstva došlo k personálním změnám. Mandátu zastupitele se vzdali Petr Bláha (ANO), Jakub Petružálek (SNK-ED) a Milan Kanaloš (ODS). Jejich posty obsadili náhradníci Jan Vycpálek (ANO), Květuše Hellmichová (SNK-ED) a Helena Zemánková Týřová (ODS).

Koalice a opozice se dohodly na obsazení iniciativních a kontrolních orgánů města. Předsedou finančního výboru zvolily Jiřího Fedorišku, kontrolní výbor vede Milan Šťovíček a výbor pro životní prostředí a limity těžby Petr Globočník (LDT).

Kamila Bláhová
Starostkou Litvínova bude lídryně ANO Kamila Bláhová, Most je stále bez koalice

V Litvínově je ve 23členném zastupitelstvu osm seskupení. ANO má 8 zastupitelů, STAN 3, KSČM 3, LDT 3, ODS 2, SNK-ED 2, ČSSD 1 a Litvínováci 1.

Jediným městem okresu, kde ještě nové zastupitelstvo nepracuje, je Most. Zvolení politici se sejdou na radnici až v úterý 20. listopadu ve 13 hodin. Nikdo zatím vznik koalice neoznámil.

Zasedání mosteckých zastupitelů. Archivní foto
Nové mostecké zastupitelstvo zvolí primátora za dva týdny, žaloby neuspěly