Město Litvínov získá letos méně peněz. Kvůli koronavirové krizi očekává pokles daňových příjmů o deset procent. Radnice, která před pandemií počítala se 413 miliony korun od státu, vychází z odhadu ministerstva financí, ale nevylučuje až pětinový propad.

„Vývoj lze jen těžko odhadovat,“ řekla vedoucí finančního odboru městského úřadu Jana Lanková. Podle ní je třeba přizpůsobit nové situaci také přípravu rozpočtu Litvínova na rok 2021. Pracovní skupina má zjistit, jak sehnat do městské kasy víc peněz či jak snížit provozní výdaje. Na investice se zatím moc nesahá, ale podle některých politiků se tomu město zřejmě nevyhne. Stabilizovat letošní rozpočet se město pokusí ještě do prázdnin a o revizi hospodaření se má jednat i v září.

O prvních úsporách diskutovalo zastupitelstvo. Části opozice vadí, že město krátí školám a knihovně příspěvek o čtyři procenta. „Nedovedu si představit, jak budou tyto organizace po škrtech fungovat,“ sdělil Daniel Urik (Litvínov DO TOHO!), který doporučil ubrat jiným.

Podle starostky Kamily Bláhové (ANO) město musí reagovat na dopady nouzového stavu a na zpomalení české ekonomiky. „Velmi pečlivě procházíme v rozpočtu položku po položce a diskutujeme oblasti, kde se bude muset ušetřit. Nechceme škrtat investice a obnovu majetku, proto musíme najít úspory v provozu, což se týká i provozních výdajů škol,“ uvedla.

Hledají se úspory

Místostarostka Erika Sedláčková (KSČM) upozornila, že se nejedná o mzdové náklady. Školy podle ní ušetří třeba na tom, že jim už druhý měsíc stojí kuchyně, jídelny nebo že mají nižší spotřebu vody, když jsou žáci doma. Město nemá sáhnout školám na jejich rezervní fondy a podle radních se úspory hledají i jinde.

Kvůli očekávané recesi radnice letos neudělá na hřbitově původně plánovaných 300 okének pro urny. Má jich stačit mnohem méně. „Prověřili jsme potřebu počtu kolumbárních míst a dospěli k číslu 100,“ vysvětlil místostarosta Karel Rosenbaum (ANO).

Na neurčito se odkládá stavba skateparku v bývalém tenisovém dvorci u Koldomu. O zakázku se ucházela jen jedna firma s cenou přes 15 milionů, což je o polovinu více, než činila dotace města pro provozovatele. „Je to velké navýšení. Myšlenku skateparku jsme neopustili, ale teď není možné ji realizovat,“ podotkla radní Květuše Hellmichová (SNK ED). Zazněl i hlas čekat na dotaci, což by bylo pro město finančně výhodné.

Martin Klika z opoziční ČSSD podpořil kroky radních. Podle něj úspory zavádějí včas a nekrátí investice jako v jiných městech. Předpovídá ale další ořezávání výdajů. „Za pár měsíců bude možná hůř,“ dodal.

Zastupitelé zasedali 30. dubna poprvé v nouzovém stavu. Dorazilo 21 z 23 zastupitelů. V sále Schola Humanitas seděli s rozestupy a v rouškách. Ochranu úst a nosu museli mít i úředníci a hosté, kteří se do jednací místnosti nevešli a čekali v předsálí.