Plavání, bruslení, lyžování a základní pohybová průprava s prvky gymnastiky a atletiky. To vše zdarma jako nadstandardní součást vyučování na 1. stupni základních škol v Litvínově, kde chtějí stovky dětí více inspirovat k pohybu. Administrativní příprava ojedinělého městského projektu nazvaného Sportovní čtyřlístek vrcholí, aby se stihl začátek nového školního roku. Třídám budou pomáhat trenéři z místních klubů.

„Máme ambici, aby se každé dítě na první stupni základní školy naučilo plavat, bruslit, lyžovat a zvládlo například kotrmelec, se kterým má řada školáků potíže,“ sdělil místostarosta Milan Šťovíček.

Záměr vytvořit k osnovám doplňkový balíček sportovních kurzů vedení radnice poprvé představilo v hrubých obrysech v březnu. Teď se pracuje na detailním prováděcím dokumentu, který radní projednají v srpnu. Zastupitelstvo má novinku schválit v září, kdy je v plánu start základní pohybové průpravy. Výuka lyžování má pak začít od ledna příštího roku.

Ilustrační foto
Plavání, brusle, lyže. Radnice plánuje rozhýbat školáky

Roční náklady na celý projekt se odhadují na 1,4 milionu korun. Letošní část by město zaplatilo po rozpočtové změně, s další transakcí by počítal návrh rozpočtu na rok 2019. Radnice zatím dotuje jen školní plavání, které ji ročně stojí 400 tisíc korun.

Výhodou rozšířeného projektu je, že město Litvínov má pod kontrolou většinu objektů pro trénink - vlastní plaveckou halu, zimní stadion i sportovní halu.

Pouze lyžování radnice plánuje v nejbližším soukromém zařízení, ve Sportovním areálu Klíny, které má kompletní zázemí včetně půjčovny lyžařského vybavení. „Určitě se domluvíme,“ řekl po dvou jednáních s radnicí šéf areálu Josef Dlouhý. Horské středisko nabídlo i motivační bonus pro děti, po kurzu by dostaly týdenní skipas na mimoškolní lyžování, aby v něm mohly pokračovat a své pokroky ukázaly rodičům.

Plocha u mostecké radnice, kde bylo v zimě mobilní kluziště, slouží k občasným hrám dětí. Čeká se na úpravy.
Kluziště v Mostě se promění. Bruslařský plácek u radnice je teď opuštěný

„Mnohé děti se k těmto sportovním aktivitám ani nedostanou, protože rodiče pohyb neupřednostňují a vybavení jim nekoupí, neboť na něj nemají peníze,“ řekla místostarostka Erika Sedláčková. Město by dětem hradilo i dopravu.

Cílem je, aby na 2. stupni co nejvíce dětí už samo sportovalo nebo aby vstoupily do nějakého oddílu a v ideálním případě k pravidelnému pohybu dovedly i rodiče. Podle Sedláčkové může projekt prospět i klubům, jejichž trenéři si budou moci vytipovat talenty, které by jinak neviděli. „Obohatí to také učitele, kteří uvidí tělovýchovné specialisty při práci,“ dodala.

Vedro v Mostě.
Teploty budou v následujících týdnech průměrné. Pršet bude jen občas

Radnice získala před prázdninami podporu ředitelů škol, kteří přišli s dalšími nápady, například zapojit do základní pohybové průpravy i nejstarší předškoláky v mateřinkách, jež jsou součástí škol. „Díky vstřícnosti ředitelů škol směřujeme k dobré věci. Nemůžeme jen žehrat na to, že jsou děti obézní a mají málo pohybu, a také nemůžeme čekat, až to za nás vyřeší stát,“ uvedl místostarosta Šťovíček, povoláním pedagog.