Aktuální zakázka řeší vznik záměru, kdy vybraný odborník stanoví rozsah úprav v jednotlivých částech veřejného prostoru a zpracuje základní požadavky pro plánovanou soutěž. První etapa se zaměří na východní část náměstí Míru s plochou pro konání veřejných akcí a s chodníky podél obchodů.

Druhá etapa se bude týkat dopravního a pěšího řešení ulic Kostelní a Rooseveltova a poslední etapa naváže revitalizací Masarykovo náměstí se zachováním kašny, doplněním mobiliáře a s návrhem na úpravy zeleně. Stanovenými etapami se budou řídit stavební práce a předtím i soutěžní návrhy a projektová dokumentace.

Tato část Litvínova se má upravovat s pomocí architektonicko-urbanistické soutěže.Tato část Litvínova se má upravovat s pomocí architektonicko-urbanistické soutěže.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

Zpracovatel startovacího záměru musí zajistit mimo jiné přípravu prezentace pro veřejné projednání a doplnění připomínek České komory architektů. Předpokládaná hodnota aktuální zakázky je 350 tisíc korun bez DPH.

„Náměstí by mělo plnit funkci místa setkávání, reprezentace a místa k pořádání významných událostí,“ uvádí se v dokumentaci zakázky. Radnice chce ponechat západní část a střed náměstí v původním stavu, tedy s alejí stromů, parkovištěm a pochozí plochou ze žulových kostek.

Situace u kulturního domu Repre v Mostě v pondělí 20. května.
Repre se vyklízí, obchody u plotu jsou otevřené. Protestních básní přibylo

„Povrch ze žulových kostek by bylo vhodné zakomponovat i do východní části náměstí,“ stojí v dokumentaci. V té se navrhuje odstranění nefunkční fontány s mozaikovou stěnou z roku 1988 od umělce Lubomíra Fárky. V tomto prostoru náměstí Míru má vzniknout plocha pro pódium na kulturní akce. Zřejmě se změní i stanoviště pro vánoční strom a zmizí kontejnerové stání na začátku náměstí.

Mohlo by vás zajímat: Park Střed slouží všem bez vážných incidentů. Dozor neukázněné napomíná

Zdroj: Martin Vokurka