Veřejnou zakázku na demolici domu č. p. 271 – 276 v ulici Gluckova vyhrála z jedenácti účastníků, moravská společnost PB SCOM. Práce budou stát necelých osm milionů korun a měly by začít v druhém pololetí.

Město chce v sociálně vyloučené lokalitě postupně zbourat celkem čtyři prázdné paneláky, které vykoupilo za celkem 1,4 milionu korun od společnosti CPI Byty. Podle zastupitelů demolice Janovu pomůžou, protože zabrání přílivu dalších nežádoucích nájemníků.

„Janov je už tak nasáklý problémy, že další problémové rodiny, které by obsadily prázdné domy, sídliště prostě nesnese. Výkupem domů a jejich demolicemi chceme situaci v sociálně vyloučené lokalitě zlepšit,“ sdělila místostarostka Erika Sedláčková, která má na starost sociální věci.

Karel Kořínek v diskuzi občanů na zastupitelstvu namítl, že město nemělo vybydlené a poškozené domy vykupovat na demolici, protože za jejich stav zodpovídá vlastník. Paneláky by se podle něj měly udržovat, aby se Janov v budoucnu zcela nevylidnil a radnice mohla miliony investovat jinam. „Za ty peníze by se dal například provozovat Radniční sklípek určený na prodej,“ sdělil Litvínovan.

Podle starostky Kamily Bláhové je to ojedinělý názor, protože výkupy a demolice opuštěných paneláků mají širokou veřejnou podporu a ztotožnil se s tím i janovský osadní výbor. „Lokalitě to prospěje,“ uvedla starostka.

V Litvínově žije přibližně 25 tisíc obyvatel, zhruba pětina z nich v Janově. „Troufnu si říct, že téměř všichni jsou nadšeni z toho, že prázdné domy postupně zmizí a navíc za příznivou cenu. Jsou místem, které velmi znesnadňuje život v lokalitě,“ řekl radní Roman Ziegler.

Dům nahradí tráva

První demolice se týká osmipodlažního panelového domu se šesti hlavními vchody. Více než sto metrů dlouhý objekt nahradí po zbourání tráva. Původní odhad počítal, že práce budou stát více než 25 milionů korun, cena ale soutěží firem klesla. Vítězi má vše trvat nejvýše 14 týdnů, podpis smlouvy se plánuje na červenec. Samotné zahájení demolice závisí na rozhodnutí o poskytnutí dotace z ministerstva pro místní rozvoj.

Demoliční firma bude muset respektovat obydlené okolí. Pracovat bude kvůli hluku a prachu od 8 do 18 hodin od pondělí do soboty, ale v neděli musí být klid. Staveniště omezí dopravu v ulici Gluckova, kde se počítá s objízdnými trasami.

Do pěti let se mají s pomocí dotací podobně odstranit v Janově i nevyužívané paneláky č. p. 238 – 264 (ulice Gluckova), č. p. 277 – 282 (Hamerská) a č. p. 265 – 270 (Jiřetínská).

Sousední Most chtěl letos zbourat chanovský panelák číslo 3, ale demolici musel odložit, protože nestihl včas vystěhovat zbylé rodiny a nesplnil tak dotační podmínky. Náhradní bydlení nyní řeší zvláštní pracovní skupina zastupitelstva, která většinově upřednostňuje kontejnerové byty.

Letos se má připravit projektová dokumentace, aby se výstavba tohoto typu bydlení v Chanově zrealizovala v první polovině příštího roku.