Kromě schválených staveb bude Litvínov pokračovat v prosazování alternativní trasy plánovaného mezinárodního ropovodu do Německa, která se více vyhne obytným zónám. Město také slibuje lepší internetové stránky a nové odpadkové koše v centru. Meziboří bude usilovat o výstavbu chodníku do Litvínova.

Starostka Litvínova Kamila Bláhová ve svém novoročním projevu zdůraznila, že město ropovod v zastavěném území nechce. Náhradní trasu řeší od loňska v pracovní skupině zástupci Litvínovska, státu a kraje, kteří usilují o kompromis. Do debaty se zapojily také obce Klíny, Nová Ves v Horách a Horní Jiřetín.

„Schůzka pracovní skupiny by se měla uskutečnit během ledna, ale v průběhu tohoto roku nás čekají k tomuto tématu další jednání,“ sdělila starostka Bláhová. O trase se možná rozhodne už letos.

Závěry schůzek o ropovodu Litvínov umisťuje na své webové stránky, které budou letos přehlednější. Nová internetová prezentace města nabídne podle starostky uživatelsky přívětivější prostředí a modernější přístup k informacím, které si lidé snadněji najdou.

Změna bude znát i při přístupu z mobilního telefonu a tabletu. Veřejnost se tak například rychleji dozví podrobnosti o akcích, které město připravuje. Budou to například výstavy Hračky a hry dětí ze šlechtických rodin a Litvínovské zámecké imaginárium bratří Formanů a pravidelné dětské výtvarné dílničky na zámku.

Chytrá lavička a chytrý koš

Místostarosta Litvínova Karel Rosenbaum počítá s inovacemi v centru města. „V rámci Smart Cities budeme pracovat na dvou pilotních projektech, které se budou týkat umístění chytré lavičky a chytrých košů na náměstí Míru,“ informoval místostarosta.

Podobná zařízení s elektronickými systémy nejsou v Ústeckém kraji výjimkou. Chytré koše, které na dálku hlásí popelářům, že je třeba plnou nádobu vysypat, využívá ve svém centru město Žatec. Chytré lavičky s dobíjením telefonů a připojením na wifi mají třeba v Kadani a Litoměřicích.

Další novinkou, kterou Litvínov plánuje v oblasti odpadků, je zavedení nádob na sběr jedlých olejů a tuků, které jako zbytky nepatří do běžných popelnic a od roku 2020 bude zajištění jejich svozu pro obce povinností.

Litvínovská radnice musí letos řešit také neprodaný Radniční sklípek a financování asistentek prevence kriminality, jejichž dotování státem v létě skončí. Ze staveb město zahájí třeba úpravu komunikací v lokalitě Ke Střelnici Gorkého a rekonstrukci mostku, komunikací a veřejného osvětlení v janovské K. H. Borovského. V plánu jsou i rekonstrukce cyklostezky z Litvínova do Záluží a uzavřených stezek v Novém Záluží.

V Meziboří, kde loni zmodernizovali náměstí, mají také napilno. „V letošním roce se chceme věnovat především dokončení všech započatých akcí,“ informoval starosta Petr Červenka.

Město chce investovat do výstavby nových parkovišť a chodníku do Litvínova, který hodlá financovat z dotace. V plánu jsou rekonstrukce cest a rozšíření kamerového systému, který se podle vedení města velice osvědčil.