V parku za kostelem byl již zdálky k vidění hlouček lidí. Někteří byli dospělí, někteří malí, někteří stáli a jiní seděli na dekách. Co na nich bylo tak zajímavého? Všichni byli bosí! V Litvínově se totiž konal sraz přátel bosé chůze. Pořádala ho Martina Doležalová, majitelka obchodu s dětskou obuví Rovnovážka a bosochodkyně.

„Naboso chodím zejména v přírodě po známém povrchu. Šlápnutí na hmyz se nebojím pokud člověk není alergický, nemusí mít strach. Pravděpodobnost, že šlápne na hmyz, je srovnatelná s tím, že ho bodne někam jinam," řekla Mosteckému deníku Doležalová.

Uvedla, že strach má třeba ze šlápnutí na hřebík nebo sklo, tedy předměty pro které není noha přirozeně přizpůsobená. V chůzi naboso ve městě překážku nevidí ani tam není povrch úplně rovný, bosá noha vnímá i tu sebemenší nerovnost.

„Největším problémem jsou reakce kolemjdoucích. To je také důvod, proč jsme se rozhodli uspořádat sraz… Každý z nás se někdy setkal s pohledy kolemjdoucích. Lidé jsou překvapeni, někteří neskrývají opovržení… Na druhou stranu se najdou i tací, kteří se naopak usmějí a povzbudivě podotknou, že chůze naboso je zdravá a třeba příště boty zují také," vysvětlila s úsměvem Doležalová.

Sraz v Litvínově

Sraz svolala pomocí Facebooku, inspirovala se třeba akcemi spolku Bosá turistika a facebookovými stránkami spojujícími bosochodce. Připraveny byly různé aktivity spojené s chodidly a procvičováním nohou - například přendávání korků z misky do misky, otisky dětských nožiček nebo malování nohama.

„Byla jsem velice překvapená a potěšená, že na akci dorazilo kolem třicítky lidí. Někteří za námi dokonce přijeli až z Teplic. Hojnou účast jsem vnímala jako velký impuls k pokračování v osvětě o bosé chůzi," dodala Doležalová. Do budoucna plánuje přednášku s fyzioterapeutem, na podzim by ráda stihla naplánovat bosonohý pochod ve spolupráci s Bosou turistikou.

Sraz bosochodců.

Aktivity pro procvičování nohou.

Otisky nožiček.