Nová vyhláška města, která je v platnosti již několik měsíců, totiž zakazuje provoz automatů ve vzdálenosti 100 metrů od škol, školských zařízeních, zařízeních sociální a zdravotní péče, a státních orgánů a církví. Vyhláška měla zamezit stále narůstajícímu počtu heren ve městě. Podnikatelé však rychle našli způsob jak vyhlášku obejít.

Někteří se rozhodli výherní stroje ve svých provozovnách nechat i nadále a pouze je posunout do určité vzdálenosti. Dokonce kvůli tomu bourají i příčky ve svých podnicích. Většina však zvolila jiný způsob a výherní automaty vyměnila za hrací terminály, na které se vyhláška města nevztahuje a které povoluje ministerstvo financí.

Proti tomu chce teď město zakročit a vstoupilo s ministerstvem financí do jednání. „Zatím ještě není nic rozhodnuto, ale dohoda je na nejlepší cestě. Ministerstvo financí zvažuje možnost, že by terminály na území Litvínova nepovolilo v místech, kde vyhláška města zakazuje provozování výherních automatů,“ nastínil připravovanou dohodu první místostarosta Litvínova Martin Klika.

Co na to děti?

„Po schválení nové Vyhlášky města Litvínova, která určitým způsobem upravuje provoz výherních hracích přístrojů jsem se rozhodla zeptat se našich dětí, jaký postoj mají ony nejen k hracím automatům všeobecně, ale k různým typům sázek, kde se sází a hraje o peníze, ale také ke svému počítači a tím i k tomu, jak tráví svůj volný čas,“ říká preventistka kriminality v Litvínově Jana Čapková. Žákům devátých tříd rozdala na školách v Litvínově anonymní dotazník, pro zjištění, jak se děti staví k otázce automatů a jaké ony s tím mají zkušenosti. „Musím říci, že některé odpovědi jsou velice zajímavé, možná by se dalo říci až alarmující?“ dodává Čapková. Celkem bylo osloveno 155 dětí. 140 z nich si myslí, že hraní a sázení je celkově v naší republice časté a oblíbené.

„Zaměřila jsem tuto otázku přímo na Litvínov – 139 dětí odpovědělo ano, v Litvínově se často hraje a sází. Děti si všímají toho , co dělají dospělí,“ přibližuje preventistka výsledky dotazníků. Současně zmiňuje, že bohužel ze zmíněných 155 jich 60 odpovědělo, že hru na automatech zkusily, nebo si někdy zahrály.