Zastupitelstvo Litvínova bude ve čtvrtek 13. září hlasovat o přípravě otevřené architektonicko-krajinářské soutěže na úpravu zanedbaného parku s vypuštěným Pilařským rybníkem. Známý areál má být klidovou relaxační zónou pro všechny věkové kategorie. Radní prosazují obnovu vodní plochy, podrobný technický průzkum a diskuzi s odborníky a veřejností. Rozsáhlejší revitalizace by mohla stát až 70 milionů korun, „suchá“ varianta by byla levnější zhruba o 40 milionů.

„Městská rada se shodla, že voda by se měla do lokality vrátit. Byla by to pozitivní změna, na kterou máme i příznivé reakce od veřejnosti,“ sdělila starostka Kamila Bláhová.

Podle ní je rozhodnutí zastupitelstva pár týdnů před volbami nezbytné, protože určí směřování projektu a urychlí přípravu, která má na podzim pokračovat bez přerušení. „Je třeba o tom rozhodnout teď, aby se práce zbytečně neodkládaly,“ dodala starostka.

Loni v listopadu zastupitelé odsouhlasili akční plán rozvoje města na rok 2018, který obsahoval revitalizaci Pilařského rybníku s pomocí architektonické soutěže. Park s umělou vodní nádrží se rozkládá pod rušnou ulicí Podkrušnohorská mezi dvěma sídlišti. V roce 2016 se nádrž opět stala majetkem města, ale voda v ní není od roku 2006. Dno zakrývají náletové dřeviny.

„Když rybník napustí, tak by se mi u něj líbila rybářská bašta, která by nabízela místní ryby. Zákazníci by si je v rybníku mohli chytat sami,“ řekl 62letý Zbyněk.

Baštu chtěl postavit bývalý vlastník nádrže, podnikatel a bývalý hokejista Jordan Karagavrilidis, ale z jeho plánu sešlo. „Hlavně aby to byl park pro děti, protože jsou tady dvě školy, které si sem chodí hrát. Proto bych tu udělala hřiště a vodní svět třeba s edukativními prvky. K tomu patří občerstvení, WC a zákaz venčení psů, což určitě neprojde. Park bych ale oplotila a přes noc zamykala kvůli vandalům,“ uvedla 50letá Pavla.

Jiní návštěvníci zůstávají při zemi. „Park by si měl zachovat přírodní ráz,“ uvedla jedna z maminek, která k rybníku chodí. Stavební zásahy by podle ní měly být minimální opravit cesty, doplnit odpadkové koše, lavičky a vodní prvky. „Dětské hřiště ne, těch je ve městě dost,“ dodala další maminka s kočárkem.

Podle radnice se starý odtok nádrže nedá při větších deštích použít, nový by mohl ústit do Bílého potoka u křižovatky ulic Ruská a Tyrše a Fügnera. Přesnou trasu a technický stav přítokového potrubí zatím nikdo nezná. Roura vede pod soukromými pozemky a jarní průzkum s kamerou zjistil poškození od kořenů stromů.

„Při obnově současného přítoku v délce zhruba 600 metrů hrozí riziko kolize se stavbami nad potrubím,“ upozornili nedávno ve své zprávě radniční technici. Vybudovat nový přítok pro doplňování odpařené vody by bylo složité. Navíc dno je v havarijním stavu kvůli prorůstání zeleně. K možným variantám patří po opravě dna i čerpání vody z potoka či napájení nádrže jen dešťovou vodou a s bezpečnostním přepadem. „Suchá“ verze počítá se zasypáním nádrže a rozšířením zeleně, cest a mobiliáře. Radniční odbor investic a regionálního rozvoje prověřuje i další možnosti.