Výstražný systém, který bude obyvatele bezprostředně informovat o mimořádných událostech, chce zřídit radnice v Litvínově. Reaguje tak na stížnosti obyvatel na nedostatečnou informovanost a absenci městského rozhlasu při havárii v Petrochemii v srpnu 2015.

Nový systém by měl sloužit pouze pro krizové situace. „Určitě ho nebudeme využívat pro nějaká hlášení typu, že se chystá výkup kožek,“ upozornil tajemník městského úřadu Valdemar Havela s tím, že radní města na své poslední schůzi schválili vyhlášení veřejné zakázky na hledání firmy, která systém zřídí.

POHLÍDÁ HLADINOMĚRY

V systému budou dvě stanice, ze kterých bude možné pouštět informace do světa. „Bude ozvučovat území města pomocí akustických bezdrátových jednotek,“ řekl místostarosta Milan Šťovíček. Systém podle něj bude také kontrolovat hladinoměry a v případě zvýšené hladiny neprodleně vydá výstrahu.

Celý výstražný systém budou tvořit řídící pracoviště, 287 venkovních digitálních a obousměrných hlásičů, 745 reproduktorů a jeden modul záložního připojení internetu pro případ výpadku elektřiny. „Tím, že jsou hlásiče obousměrné, tak budeme mít kontrolu nad tím, jestli v danou chvíli opravdu fungují,“ poznamenal Havela.

Město hodlá na instalaci a stavbu systému uvolnit 13 milionů korun, přičemž předpokládá, že získá dotaci devět milionů korun z Operačního programu životního prostředí 2014 2020.

BUDE NA LAMPÁCH

Podle tajemníka úřadu Havely bude systém fungovat i v odlehlejších částech města, avšak podmínkou pro jeho umístění je veřejné osvětlení, na které se budou reproduktory montovat.

Radnice počítá s tím, že hotovo bude v dubnu 2018. „Správné fungování by mělo prověřit velké cvičení integrovaného záchranného systému, které se plánuje právě na rok 2018. Jeho námětem bude masivní výpadek elektrického proudu,“ připomněl tajemník.

Stavba je jednou z investic, které Litvínov pro příští rok plánuje. Tou největší je zahájení výstavby nové plavecké haly, která vyroste v areálu koupaliště u Koldomu za zhruba 280 milionů korun. Původně se přitom počítalo s cenou kolem 200 milionů. Podle radnice se do nového výpočtu promítly současné ceny na trhu i změny projektu.

Další velkou akcí příštího roku pak bude výstavba nového mostu v Mezibořské ulici.