Sdružení zábavného průmyslu UNASO a APKURS v Litvínově zorganizovalo jednání, na kterém se sešli zástupci města s provozovateli hracích automatů a sázkových zařízení. Ze zářijového jednání vyplynul návrh, aby se provozovatelé výherních hracích automatů (VHP) a ostatních technických sázkových zařízení zavázali upravit vizuální reklamu a vnější vzhled budov ve svých hernách.

Konec svítícím raklamám

Z vnějšího pláště budov by měli odstranit všechny reklamy na hazardní hry, které mohou ovlivňovat kolemjdoucí, zejména mladistvé, k účasti na hazardních hrách. „Jde zejména o přemístění jackpotů dovnitř herny tak, aby nesvítily ani přes výlohu do veřejných prostor ulice, odstranění všech statických i dynamických světelných reklam s hazardními symboly a odstranění všech reklamních polepůs hazardními symboly,“ vysvětlil Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek.

Majitelé heren prý sami dle vlastního uvážení přijmou taková opatření, aby nedocházelo k souvislosti s provozem jejich zařízení k zvýšenému výskytu negativních jevů, jako je například rušení nočního klidu.

Deklarace provozovatelů

„V opačném případě bude město Litvínov postupovat proti takovéto herně velice tvrdě a bude požadovat po Ministerstvu financí odebrání licence takovéto provozovně, “ dodal Marek Herman.

Výherní loterijní terminály:
-Provoz terminálů povoluje Ministerstvo financí
-Odvody z automatů nové generace jdou státu
-Licence se k terminálům udílejí již od roku 2005 a jsou udíleny na dobu deseti let. Nemusejí se řídit městskou vyhláškou
-Licenci může odebrat jen Ministerstvo finací

Podle tiskové mluvčí Litvínova Evy Maříkové se k deklaraci provozovatelé heren mohou připojit do 31. října. „Deklarace provozovatelů je pouze jakýmsi písemným stvrzením dohod, ke kterým došlo mezi provozovateli, majiteli heren a zástupci města Litvínova,“ vysvětlil Herman.
Na rozdíl od výherních automatů, které schvaluje město a jejich provoz je omezen městskou vyhláškou, licence k videoterminálům vydává Ministerstvo financí. „Pokud je už provoz výherního terminálu v Litvínově schválen, je velmi obtížné, takřka nemožné, ho opět zrušit,“ říká starosta města Litvínova Daniel Volák.

Stop stav terminálům

„Další výherní terminály schvalované Ministerstvem financí už v Litvínově nechceme,“ dodal Volák.

Rada města Litvínova tak nebude nadále poskytovat souhlas s umístěním výherních terminálů na území města.

Podle radnice je to jediná možnost, jak se pokusit zabránit Ministerstvu financí dalšímu schvalování provozu výherních terminálů v Litvínově.

„Pokud se tedy provozovatel zeptá, že náš souhlas potřebuje jako nutný doklad před řízením s Ministerstvem financí, tak mi souhlas nedáme,“ vysvětil Daniel Volák.

„Dříve město vydalo podmíněný souhlas ke schválení terminálů, ale už se nedozvědělo, zda byly podmínky ministerstvem vyslyšeny,“ dodal Volák.
Klasické automaty povolení dostanou

Stop stav se netýká výherních automatů, jejichž provoz schvaluje město. Radnice má totiž možnost v případě problémů povolení opět zrušit.
Ministerstvo financí za jeden rok vydalo licence na 200 videoterminálů a 15 rulet, které podle starosty Litvínova Daniela Voláka zaplavily město.