Nová litvínovská koalice ANO, KSČM, SNK-ED a Litvínováci, která se v listopadu ujme vlády ve městě, chystá novinky v sociální oblasti. Zaměří se nejen na Janov, kde do roku 2022 zmizí několik paneláků. Politici chtějí také zvýšit dostupnost dozorovaného bydlení pro nemajetné či psychicky narušené jedince. Tématem je i bezpečnost v ulicích, kde strážníci hlásí potíže s omladinou.

„V sociální oblasti máme velké priority. V Janově chceme zbourat vybydlené panelové domy, které jsme již vykoupili. Je to na pět set bytů ve čtyřech domech,“ sdělila místostarostka Erika Sedláčková (KSČM). Postupné demolice budou prevencí proti přílivu problémového obyvatelstva, které je závislé na sociálních dávkách. Podle Sedláčkové úbytek potíží a zánik části bytového fondu sídlišti uleví, protože jinak ho nelze udržet.

Radnice bude také pokračovat v poskytování dostupného prostupného bydlení, které nabízí tři úrovně podle typu a chování žadatele z nižších příjmových skupin. Město nechalo zrekonstruovat jeden pavilon ubytovny UNO, kde lidé v nouzi začínají v jednoduchých pokojích. Na ně navazují malé sociální byty, kde lze ubytovat i rodiny s dětmi. Posledním stupněm je nájemní bydlení ve standardních bytech, které poskytuje spolupracující společnost CPI. V tomto případě žadatel o byt nemusí skládat kauci, která jinde představuje až pětinásobek měsíčního nájmu.

„Podmínkou tohoto zvýhodnění je intenzivní spolupráce se sociálním pracovníkem, aby si nájemníci plnili své povinnosti a nevznikaly dluhy,“ uvedla místostarostka. Radnice bude využívat i deset nových sociálních bytů v městských objektech, které jsou ve správě Krušnohorské polikliniky.

Koaliční smlouva zároveň počítá s domovem se zvláštním režimem v UNO, kde by se odborný personál staral o lidi se sníženou soběstačností vyžadující pravidelnou pomoc. V novém zařízení by mohli bydlet například psychicky labilní lidé bez domova či příbuzných. Taková služba podle Sedláčkové na Mostecku chybí a záměr je v souladu se schválenými regionálními strategiemi na rozvoj sociální péče. Radnice hodlá najít zdroj financování, aby jeden z objektů ubytovny pro domov upravila.

Preventisté zůstanou

Dalším cílem je ponechat v ulicích pomocníky strážníků. „V rámci koaliční spolupráce jsme se jednoznačně shodli, že v Janově budou nadále působit asistenti prevence kriminality,“ řekla starostka Kamila Bláhová (ANO). Vítěz voleb slíbil, že udrží asistenty i u škol. Právě tam vznikají nová ohniska napětí.

„Už žáci základních škol si vyřizují spory domluvenými rvačkami. A není to jen doménou chlapců. U jedné základní školy se takto popraly dokonce i dvě dívky,“ upozornil velitel městské policie Zdeněk Urban.

Do domluvených skupinových rvaček se podle něj zapojují i dospělí. Strážníci v říjnu přerušili tři střety, z toho dva mezi omladinou Litvínova a Horního Jiřetína. Asistentům se navíc několikrát podařilo předem zachytit mezi žáky signály o chystaných bitkách. „Strážníci tak mohli včas reagovat na chystané potyčky a zabránit jim,“ dodal Urban. Při rvačce na cyklostezce u sběrného dvora přesto došlo ke zranění jednoho chlapce. Útočníka vyšetřuje policie.