„Nabídka spolupráce s Radou Evropy se týká sociálního začleňování a vhodně doplňuje aktivity města v této oblasti stanovené Strategickým plánem sociálního začleňování," uvedla Veronika Knoblochová, vedoucí odboru školství a sociálních věcí litvínovské radnice. „Z výzkumu lokality Janov v oblasti sociálních služeb vyplynuly závěry, že tato sociálně vyloučená lokalita trpí konfliktním občanským soužitím. Jedním z cílů projektu ROMACT je posílení místního soužití."

V rámci ROMACT by město mělo mít nárok využívat evropské peníze na různé projekty, které mají podpořit právě například zlepšení soužití. „Město může spolupracovat přímo s Radou Evropy. Myslím, že to je hodně důležité," řekl známý indický aktivista Kumar Vishwanathan, jenž přijel ROMACT do Litvínova představit.

Do projektu je v současné době zapojeno již několik zemí – Bulharsko, Maďarsko, Itálie, Rumunsko a Slovensko. Nově mezi ně tedy bude patřit i Česká republika. V té jsou mezi oslovenými městy vedle Litvínova také Děčín, Budišov nad Budišovkou, Rokycany a Vítkov.

Projekt ROMACT představil zastupitelům známý aktivista Kumar Vishwanathan.

Projekt ROMACT představil litvínovským zastupitelům známý aktivista Kumar Vishwanathan. Deník/Monika Gordíková