Na bráně 16. ZŠ visí optimistický radniční plakát s fotkou rodičů a dvou školáků s nápisem „Město Most přátelské celé rodině.“ Jenže třem stovkám rodin teď město ztížilo život. Radní, kteří tvrdí, že musí šetřit všude, i ve školství, minulý týden rozhodli, že 16. školu město nepotřebuje. Oznámili, že je málo naplněná a ekonomicky neefektivní a že za deset měsíců přestane existovat.

„Nelíbí se nám to,“ tvrdí manželé Ježkovi. O rušení se dozvěděli včera od Mosteckého deníku a rozhodnutí radních je zneklidnilo. Jejich devítiletý syn chodí do školy od přípravky a rodiče jsou s ní velmi spokojeni. A školu mají sto metrů od domu. Teď rodinu čeká krok do neznáma. Kde skončí jejich syn? Zvládne tu velkou změnu? Tatínek zvážní. „Přechod do nového kolektivu je pro dítě dost stresující,“ poznamená ustaraně.

„Nemile mě to překvapilo. Budeme muset hledat jinou školu,“ říká 32letá Michaela, matka tříleté dcerky, která má „šestnáctku“ nejblíže.

„Čekal jsem to. Dětí ubývalo,“ říká 22letý David, bývalý žák školy. Dva z oslovených uvedli, že škola se věnuje i dětem z nejchudších a problémových rodin.

Těch přibývalo, což prý vedlo k odlivu části tzv. slušných žáků. Deník včera zastihl ve škole jen jednoho zaměstnance. „Rušení školy mě zaskočilo,“ řekl bez dalšího komentáře. Dodal jen, že rozumnější by bylo sloučit, bez propouštění učitelů, novější 16. ZŠ se sousední a starší 10. ZŠ, jejíž žáci a personál by se přestěhovali do větší 16. ZŠ, jejíž komplex bude po zrušení školy hůře využitelný.

Místní obyvatelé si už dělají starosti. „S prázdnou budovou bude problém, neměla by zchátrat,“ míní Libor Barvík bydlící u školy. Ředitelka se ještě nevyjádřila, je v cizině.