Pokuty se zvyšují hned o několik stovek. Při cestování bez jízdenky nebo při porušení nově zavedených podmínek bude přirážka činit 1 500 korun. Dosud to byla tisícovka. „Pokud cestující uhradí pokutu na místě nebo do pěti pracovních dnů nově zaplatí 400 korun, předtím šlo o dvě stovky. Při platbě do 25 kalendářních dnů pak bude postih 800 korun na místo dřívějších 500 korun,“ vysvětlila Marcela Klíchová z Dopravního podniku.

Smůlu mají ode dneška milovníci elektronických cigaret, kteří své vášni nedokázali odolat ani při svém pobytu v tramvaji nebo v autobuse. „Zákaz zavádíme z důvodu stížností a podnětů od cestujících,“ uvedla Klíchová.

Poměrně vtipně pak působí novinka týkající se oblečení. Kdo pojede například v plavkách nebo bez oblečení na horní části těla, může se také dočkat pokuty.

Řidiči nově nebudou muset čekat na dobíhající opozdilce. „Dbáme na to, aby se všichni cestující dostali včas tam, kam potřebují. Pokud řidič bude čekat na všechny dobíhající, nelze dodržovat jízdní řád a spoje budou velmi často zpožděny. Toto ustanovení se nevztahuje k případu, že cestující přestupuje z jiného spoje MHD,“ upřesnila Marcela Klíchová.

Revizoři a řidiči si posvítí také na kočárky. Do vozů nebudou moci v případě, že nebudou sloužit výhradně dětem. Spousta lidí je totiž využívá k přepravě různých věcí.