Patří k šťastlivcům, kteří si našli do roka práci. Dělnice bude opět pracovat rukama. Její rodině by se mělo před Vánoci víc dařit. Už ji nebude živit jen manžel. I když je zaměstnaný, rodina musela brát sociální dávky, jinak by skončila v bídě. Nyní možná i něco ušetří, kdyby odešla třeba ta pračka. Soně se proto moc ulevilo. „Jsem spokojená," svěřuje se po podpisu smlouvy. Jde se odhlásit z evidence úřadu práce. To, že je zrovna zavřený, ji nevyvede z míry. Hlavně že získala práci.

Lidí, kteří zápolí s minimem peněz, jsou tisíce. V obchodech kupují zlevněné zboží. I trhovci si stěžují na nižší tržby. Úřad práce včera oznámil, že koncem srpna evidoval v okrese 10 793 nezaměstnaných. Jen o pár desítek méně než v červenci. Zaměstnavatelé oficiálně oznámili jen 562 volných míst. „Lze předpokládat, že v průběhu nejbližších měsíců nedojde k významnému zlepšení," prorokuje analytik Michal Tuček z úřadu práce. Dodává, že firmy nabízející snadno obsaditelná místa jsou ihned zavaleny životopisy a úřad pak nabízí jen méně poptávané pozice vyžadující specifické vzdělání či znalosti.

I když má Soňa práci a důvod k optimismu, nevěří, že nezaměstnanost na Mostecku v tomto desetiletí výrazně klesne. Za důležité považuje, aby s hledáním práce pomáhali známí a přátelé. Dělnice využívala i internet a četla nabídky na nástěnce úřadu práce. Nesouhlasí s názorem, že nezaměstnaní jsou líní a že kdo chce, práci si vždycky najde. V září počty nezaměstnaných rozšiřují i absolventi škol, kterým po škole chybí praxe.

Čerstvá absolventka Martina Janoušková z Mostu si práci našla krátce po dodělání školy. Na úřadu byla evidovaná jen pár dní, během nichž se nechala najmout telemarketingovou firmou. Práce jí ale nevyhovovala, a tak odešla. Dává si nejvýše rok na to, aby našla na Mostecku jiné místo. „Jsem spíše pesimistka," přiznává. Má už nouzový plán: pokud práci v okrese nesežene, zkusí štěstí v Praze.

A právě taková rozhodnutí mladé generace děsí místní politiky, kteří jsou bez pomoci státu bezradní. „Hrozba: odliv vzdělaných lidí za lepšími příležitostmi do jiných měst, růst počtu nepřizpůsobivých občanů." Toto prohlášení schválené zastupiteli je součástí mosteckého plánu na zlepšení života ve městě do roku 2020.