Platy v Ústeckém kraji rostly rychleji než v rámci celé republiky, kde byl růst o 3,9 procenta. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 0,2 procenta, reálně se tak mzda po odečtení inflace zvýšila o 3,7 procenta, v Ústeckém kraji o 4,4 procenta. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců mají nižší než průměrnou mzdu.

V minulosti patřilo Ústeckému kraji při srovnání platů předposlední místo před Karlovarským krajem. V současné době je v tomto pořadí mezi kraji zhruba uprostřed. Nejvíce berou tradičně lidé v hlavním městě, a to průměrně 34.939 korun. V Karlovarském kraji průměrná mzda činí 23.104 Kč.

Platí, že více než v Ústeckém kraji si vydělají zaměstnanci v sousedním Libereckém kraji a Středočeském kraji.

Za celé letošní první pololetí průměrná mzda v Ústeckém kraji stoupla o 1 009 korun.
Vývoj mzdy. Zdroj: ČTK

Počet zaměstnanců u subjektů s pracovištěm na území kraje meziročně vzrostl o procento, to je o 2300, a činil 241.000. Zvýšení počtu pracovníků bylo po Karlovarském kraji druhé nejnižší mezi kraji. Z hlediska počtu zaměstnanců se Ústecký kraj dlouhodobě řadí na pátou příčku mezi kraji a na celkovém počtu zaměstnanců České republiky se podílel 6,1 procenta.

Mzdy ještě porostou

Za růstem mezd ve druhém čtvrtletí, který byl pod odečtení inflace nejvyšší za posledních devět let, je podle analytiků především nedostatek pracovníků. Firmy jsou tak nucené lákat zaměstnance na rostoucí výdělky. Mzdy by přitom měly růst i v dalších měsících a za celý letošní rok by průměrná mzda měla podle ekonomů stoupnout o více než čtyři procenta.

Analytik ČSOB Petr Dufek upozornil, že se ještě rychleji než průměrná mzda v ČR zvyšuje medián. „Znamená to, že růst mezd je více rozložený a dotýká se tak i lidí s nižšími příjmy," uvedl.

V mezinárodním srovnání pak dnešní čísla podle Dufka situaci příliš nemění. „Slovensko sice průměrné mzdy za druhé čtvrtletí ještě nemá, ale i tak ČR vychází s 994 eury lépe. Naproti tomu ve srovnání s Německem zůstávají mzdy pod méně než 30procentní úrovní," uvedl Dufek.