Někteří lidé z litvínovských ubytoven standardní nájemné bydlení odmítají. Dosavadní systém ubytoven jim vyhovoval, nenutil je k účelnému hospodaření.

Ti, kdo mají snahu se vrátit do běžného nájemního bydlení, nejsou často spokojeni s výběrem lokality. „Klientům jsou ve třetím stupni prostupného bydlení přiděleny byty v Janově, kam ale nechtějí. Raději by využívali byty v Litvínově," popisuje vedoucí oddělení sociálních služeb litvínovské radnice Marcela Kačalová.

Novinkou je, že lidé žijící v ubytovnách mají rok na to, aby vyřešili svou sociální situaci a přijali pomoc města ve formě prostupného bydlení. „Po roce by klientům ubytovny neměla být prodloužena smlouva," vysvětluje radní Vlastimil Doležal. Jestliže nevyužijí šance získat od města nájemní bydlení za zvýhodněných podmínek, budou si muset hledat ubytování sami. „Pouze ve velmi odůvodněných případech lze poskytnout výjimku a nájemní smlouvu prodloužit," upozorňuje místostarostka Erika Sedláčková a dodává, že rok je dostatečně dlouhá doba na to, aby se klienti ubytoven naučili správně využívat příjem.

V současné době bydlí na ubytovnách UNO a U Bílého sloupu 54 dospělých a 42 dětí, v roce 2013 byli čtyři klienti doporučeni pro vstup do třetího stupně prostupného bydlení. „Prostupné bydlení je v Litvínově specialitou, velmi se nám to osvědčilo a chceme v tom pokračovat dál," říká starosta Milan Šťovíček.