Příkladem spolupráce, kterou se Kateřinští chlubí, by měla být záchrana a obnova kostela svaté Kateřiny. Starostka města spolu s místostarostou již zaslali Benediktu XVI. zvací dopis. V něm ho nejen do horského městečka zvou, ale hlavně vedení města papeže v rámci programu plánované návštěvy České republiky prosilo o požehnání zachráněného a opraveného kostela. „Ke sbírce na opravu kostela došlo za pomoci přátel z široké veřejnosti z německé strany,“ sděluje v dopise vedení města.

Svatý otec, původem z Německa, přiletí do České republiky tuto sobotu dopoledne. Následující dny až do pondělí čeká mimo jiné papeže mše svatá v Brně a návštěva baziliky svatého Václava ve Staré Boleslavi.

Vedení Hory Svaté Kateřiny se domnívá, že by papež alespoň mohl česko-německou spolupráci při své návštěvě republiky zmínit. „Lze očekávat, že tento praktický i symbolický krok přátelské spolupráce bude zmíněn i při ohlášené návštěvě jeho svátosti v Čechách,“ řekl ve středu místostarosta Petr Pakosta.

„Zda Horu Svaté Kateřiny papež zmíní, nevím, ale spíše bych odhadnul, že jde o propagační akci města. Tak jako u řady jiných. Podle mě budou asi vážnější témata ke zmínění. Mimo jiné se u papeže chtěla na audienci objednat i romská komunita. Židovská komunita také prosila papeže o zmínku. Pokud by došlo na mimořádná témata, tak vnímám, že tohle je mimořádně důležitější téma,“ řekl mostecký farář Josef Hurt.

Za papežem vyrážejí i Mostečané

Do Staré Boleslavi se podle mosteckého faráře Josefa Hurta vydá i desetičlenná skupina z Mostu. Jeden zástupce je prý dokonce pozván ke svatému přijímání v Brně. „Podstatné pro mě je, že lidé můžou více slyšet současný myšlenkový svět tohoto papeže, který je opravdu velký intelektuál a jeho listy o lásce o naději jsou velmi krásné. Jak zjišťuji, tak jsou čteny i lidmi, kteří se nepovažují za věřící,“ řekl Josef Hurt.