„Když je dobrý měsíc, mám hodně přes deset tisíc," říká u Skupovky zkušenější sběrač s károu. Vypadá udřeně. Spěchá. Kilo letáků z modrých kontejnerů prodá za 1,40 Kč, kilo knih za korunu, plechy za 4,50 Kč, měď za 130 Kč.

„Těch lidí stále přibývá a už jich je opravdu hodně," říká popelář Viktor Malinovský.

„Popelnice v poslední době vybírají i lidé, kteří jsou slušně oblečení, vypadají kultivovaně a o kterých byste to nikdy neřekl," tvrdí Josef Kordina z obchůdku v Sedmistovkách. Dění na sídlišti pozoruje už dvacet let.

„Bereme jídlo, různé věci, hračky nebo kov. Každý den to ale neděláme. Měsíčně z toho máme necelé dva tisíce korun," svěřuje se mladá žena s kočárkem bez dítěte. Její partner při vybírání popelnice telefonuje z mobilu.

„Já jsem málem dostala facku, protože jsem šla vysvětlit jednomu sběrači, ať odpad nevybírá, že je majetkem technických služeb," řekla náměstkyně primátora Hana Jeníčková. Radní mají také pocit, že popelnice vybírá dost lidí. „Nedá se s tím ale nic moc dělat. Je to takové trošku beznadějné. To by musel u každého kontejneru stát strážník a odhánět je pryč," dodala náměstkyně.

Když zachovají pořádek a odnesou si jen papír, je to podle náměstka Karla Novotného lepší, než kdyby kradli v domech. Mnozí totiž z nouze nezůstávají jen u popelnic.

„Na Mostecku roste počet prvopachatelů. Kradou lidé, kteří nikdy nekradli," řekl podplukovník Jindřich Bergmann z Policie ČR, který informoval o nových trendech zastupitele Litvínova.