Sedmapadesát obyvatel bloku 218 podepsalo petici proti plánované výstavbě parkoviště na trávníku na Skupovce v Mostě. Parkoviště pro tři desítky aut má stát před blokem 218. Parkovací místa chce postavit město. Kritici záměru předají petici magistrátu v pátek. S výstavbou parkoviště počítá studie, která popisuje první etapu rekonstrukce Skupovky.

„Nesouhlasíme s plánem Magistrátu města Mostu na vybudování veřejného parkoviště u domu bloku 218 v ulici Josefa Skupy místo zelených trávníků pod našimi okny,“ píší nespokojení obyvatelé v petici. Žádají, aby se podnětem zabývaly i orgány ochrany životního prostředí.

„Vybudováním parkoviště dojde ke zhoršení kvality ovzduší a rovněž se výrazně zvýší hluk,“ uvedla pro Deník Jana Antošová z bloku 218.

„Máme tu okna,“ upozornila její sousedka Zdeňka Hrodková. Lidem vadí rušení zeleně. „Podle mě je stavba parkoviště nelogická. Mohli to tu nechat tak, jak to je,“ uvedla Marie Sadílková bydlící v přízemí. „Auta nám budou čadit do oken,“ řekla další nájemnice, která petici podepsala. „Nikdy se nedělaly takové hrůzy, jako se dělají teď. Kdysi to byla nejkrásnější ulice,“ postěžovala si další žena.

Obhájci zeleně, zejména senioři, upozorňují, že okolí domu se zhoršilo. Na nároží křižovatky u Prioru zmizel parčík. Místo něj vzniká komerční budova. „Lidé, co mají okna směrem na Prior, se dívají do zdi, nehledě na to, že tato budova brání pronikání světla do oken,“ upozorňují v petici. Za blokem 218 už parkoviště jsou. Auta tam stojí i centimetr od omítky.

Tvůrci petice jsou rádi, že alespoň z čelní strany se mohou dívat na zelené trávníky před okny.

Deníkem oslovení prodejci z obchůdků v bloku 218 uvedli, že parkoviště je třeba.

„Chápu staré lidi, ale jako obchodník bych parkovací místa přivítal,“ řekl Vladimír Vébr, vedoucí cykloprodejny, který jezdí do práce na kole. Nemá, kde zaparkovat. „Pro mě je to překážka v podnikání,“ uvedl. Podle něj parkoviště výrazně nezhorší životní prostředí. „Musíme si uvědomit, že jsme v centru města,“ dodal.

„Parkoviště by tu mělo být. Je tu dost obchodů,“ uvedla prodavačka ve vedlejším obchodě. Špatné parkování údajně odrazuje motorizované zákazníky. Nejmenovaný živnostník uvedl, že jinde měl tržby o polovinu vyšší. „Parkoviště ovlivňuje obchod a návštěvnost,“ sdělil personál v obchodě s oděvy.

Někteří prodejci se ale obávají, že pokud parkoviště vznikne, místa zaberou nájemníci z bloku 218.

Ti však navrhují úplně jiné řešení: bez kácení stromů vybudovat šikmá parkovací stání z obou stran ulice. Část prodejců s tím souhlasí.

S budováním desítek šikmých stání studie nepočítá. Uvažuje totiž o zúžení hlavní silnice středovým pásem, který rozdělí vozovku na dvě jednosměrky. Radnice již minulý týden oznámila, že dosud není nic definitivně rozhodnuto: „Jedná se o studii ve fázi rozpracovanosti.“

V bloku 218 je zhruba sto bytů. Iniciátoři petice tvrdí, že obešli všechny byty, ale řadu rodin doma nezastihli.

Deník zjistil, že někteří nájemníci jsou pro parkoviště a další rezignovali.

„Mě by tu parkoviště nevadilo,“ svěřila se jedna z důchodkyň.

„Stejně si na radnici udělají, co chtějí,“ povzdechla si další oslovená.

Obhájci zeleně říkají, že parkoviště nevadí těm, kteří mají okna na druhou stranu.