Je to výjev jako z jiného světa. Dva muži sedí u stolku naproti mosteckému Repre, srkají kávu a klábosí. Ve vánoční Praze nebo Drážďanech by si jich v mumraji nikdo nevšiml, ale na zanedbaném liduprázdném prostranství u zchátralého kulturního domu v centru Mostu je taková idyla něco nevídaného.

„Pamatuji si, jak to tu kdysi žilo,“ říká Petr Fleišman. Kdyby tuto větu zakřičel, ozvěna by se odrazila od zanedbaných budov, přeskočila by rozbitou dlažbu a jako bumerang by se k němu vrátila, aniž by ji slyšel někdo další. Takové pusto tady vládne. „Už to tu vypadá dlouho blbě a furt stejně,“ vystihne po svém atmosféru Milan Rehák, který právě instaloval výstavu svých obrazů v The Most café. Tahle kavárna nadšenců drží kulturu v této části centra nad vodou.

Všichni čekají na rekonstrukci Repre, která by měla vrátit do středu Mostu celoroční ruch typický pro ostatní města. „Všechno je zchátralé,“ povzdechne si rodák ze starého Mostu Karel Rupprecht, který znal původní Repre z roku 1923 a viděl i jeho demolici v roce 1980. „Byla to geniální stavba, nejlepší v celém starém Mostě. Klidně ji mohli přestěhovat jako kostel,“ tvrdí.

„To je ta rezignace“

O kavárničkách a obchůdcích v lepším centru sní i 63letá Jana. „Teď je to tady tragédie. Naše skupinka seniorek už rezignovala, i když občas nás popadne vztek, třeba jak se u Repre na rozbitém chodníku zranila ta cizinka,“ říká Jana před velkým hákovým křížem na zdi hlavní pošty. Vůbec si ho nevšimla, i když kolem něj chodí často. „To je ta rezignace,“ vysvětluje.

Radnice se snaží lidi uklidnit tvrzením, že centru pomůže právě rekonstrukce Repre a že to patří k prioritám. Primátor Jan Paparega dokonce zveřejnil během jednoho dne dva články na webu města, kde záměr i jeho historii dlouze vysvětluje. „Celková rekonstrukce objektu bude sice finančně náročná, ale zajistí jeho maximální využití a navíc pomůže oživit centrum města,“ uvedl primátor.

Rekonstrukce Repre close Repre. info Zdroj: DENÍK/Martin Vokurka zoom_in může stát až 400 milionů korun. Radnice chce do kulturního domu přestěhovat městskou knihovnu, zachovat v něm planetárium, velký sál, kino a udržet současnou vnější podobu budovy. Na městském fondu rezerv je na rekonstrukci vyhrazeno zatím 140 milionů korun. Město by si rádo sáhlo na dotaci.

Modernizace se bude podle něj týkat také okolí Repre. Na změnách pracuje projekční firma, která výsledek představí městu v příštím roce. Na přípravu projektu mají dohlédnout dva architekti.

Horní část centra s 1. náměstím ožila minulý týden, kdy začaly Vánoční trhy. Včera se k nim přidala nová atrakce, ledové kluziště u radnice.