I na Benediktu, kde již plavou skupinky lidí, se objevily velké nafukovací atrakce. „Jsou připraveny. Zpřístupnit je chceme o tomto víkendu," řekl v pátek Mosteckému deníku Aleš Berchin, správce areálů Benedikt a Matylda.

Vodní atrakce na Benediktu.Za vstup do zóny s vodní trampolínou, lezeckou stěnou, skokanským můstkem, skluzavkou a houpacím banánem se platí. Celodenní vstupné je 50 korun jako loni. Na Matyldě je i půjčovna šlapadel a lodiček. 

Oba areály vznikly ve druhé polovině 20. století rekultivací uhelných dolů.

Voda na Matyldě a Benediktu je vhodná ke koupání. Vyplývá to z rozboru vzorků vody, který 1. června provedli hygienici. Ti začali v celém Ústeckém kraji s pravidelnou letní kontrolou vod v přírodních koupalištích.

Letos budou sledovat sedmnáct nádrží, jezer, lomů a Nechranickou přehradu u Chomutova. Zjistit si průhlednost vody a výskyt sinic mohou lidé na webu krajské hygienické stanice (zde).

Kontroly jednou za 14 dnů

Snížená průhlednost vody je už teď na začátku sezony v jezeru Chmelař na Litoměřicku. V místě je to ale obvyklý jev, který neohrožuje zdraví.

S horší kvalitou vody musejí počítat také lidé, kteří zamíří do Varvažova na Ústecku, kde je zatopena zbytková jáma po dolu. Na hladině se může objevovat fytoplankton, což jsou třeba řasy. Naopak bez závad je sousední zatopená jáma v Chlumci.

Využívat už mohou lidé také Kamencové jezero u Chomutova, plavat lze i v Nechranické přehradě. Na některých místech ještě sezona nezačala.

Vzorky vody z přírodních koupališť odebírají hygienici jednou za dva týdny. Cena laboratorního vyšetření se pohybuje okolo 2 500 korun. Platí ji provozovatel nebo stát, pokud areál provozovatele nemá. Délka koupací sezóny je letos stanovena od 30. května do 1. září.

Matylda a Benedikt patří dlouhodobě k vodám, které mají dobrou kvalitu vody.

Hlavním důvodem špatné kvality vody na jiných místech jsou sinice nebo mikrobiální znečištění. "V některých případech nelze vyloučit ani znečištění chemickými látkami," uvedla Marie Holopírková z odboru hygieny krajské stanice.

"V minulosti byl vydán pouze zákaz koupání pro Habrovický rybník, který již není jako koupaliště provozován," sdělila Holopírková. Podle ní není vhodné používat označení "koupání na vlastní nebezpečí", protože rekreant musí vědět, jaká možná nebezpečí mu hrozí.

Loňskou koupací sezonu zhodnotili hygienici v kraji jako průměrnou. Nikde se neobjevilo extrémní znečištění a výskyt sinic byl podobný jako v předchozích letech. Provozovatelé ji zařadili mezi ty horší.