Mostečtí skauti nedávno uklízeli nepořádek na Hněvíně a Resslu. Kdyby přišli na Lajsník, nestačilo by jim na odpadky ani dvacet pytlů. Někteří lidé ze sousedního sídliště navíc upozorňují, že se na Lajsníku necítí bezpečně a bojí se tam chodit. Vadí jim vandalové, tuláci a sběrači kovů, kteří si přes Lajsník vyšlapali stezku od chánovské benzinky. „Chodí tudy vybírat popelnice do Mostu,“ sdělila pejskařka Dáša.

Městská policie o problému ví, protože má špatné zkušenosti například s okolím bloku 518, kam míří kritizované návštěvy jako první. „Pokud má někdo obavy z Lajsníku, neměl by tam chodit. Když tam půjde a bude někým ohrožen, může samozřejmě volat strážníky,“ řekla mluvčí městské policie Ilona Kozlová.

Z radnice v souvislosti s tzv. nepřizpůsobivými obyvateli minulý týden zaznělo, že strážníci vše nezvládnou a je nutná změna zákonů. Město sbírá podklady pro chystanou veřejnou debatu, na kterou pozve i zástupce státu, úřadu práce a policie. Šéf mostecké policie Jiří Volprecht na radniční webu uvedl, že přibyl nový fenomén: turistika za nezaměstnaností. Podle něj jde o lidi, kteří pracovat nechtějí a nechávají se registrovat na úřadech práce pouze proto, aby nemuseli odvádět zdravotní a sociální pojištění. „Současně vychází z logického předpokladu, že v okrese s vysokou nezaměstnaností je jen velmi malá pravděpodobnost, že jim úřad práce nějaké zaměstnání najde,“ sdělil.