Litvínovský útulek, který spadá pod městskou policii, má aktuálně ve svých kotcích šestnáct psů. Jsou to hlavně psi vyhození na ulici, nebo kteří už jsou tolik staří, že je jejich vlastní majitelé nechtějí. Finanční podpora je pro útulek důležitá, protože péče o zvířata je nákladná a často přináší individuální přístup. „Každé zvíře potřebuje něco jiného, záleží totiž na tom, v jakém stavu se do útulku dostane,“ říká vedoucí útulku Štefan Horský.

Lidé pomáhají azylovému zařízení pro zvířata hlavně jídlem, finančním obnosem, ale i staršími věcmi, které už nepotřebují. „Lidé nosí staré deky nebo i různé pelíšky, které už nepotřebují,“ uvádí Horský. Péče o starší nebo zraněná zvířata však vyžaduje i velké finanční náklady. „Částka pro to, abychom pořídili vše potřebné, se ani nedá vyčíslit. Teď jsme sice pořídili nové boudy, ale ty se stejně musejí po čase zase vyměnit,“ popisuje smutnou situaci Horský.

Kromě pejsků v útulku se lidé mohou na stránkách litvínovských strážníků podívat na nabídku zvířat, která jsou určená k darování. Majitelé tak chtějí především zabránit, aby se jejich zvíře, které musí z nějakého důvodu odložit, neskončilo v útulku.

Martina Němečková