Šel na hrob a když se vrátil na hřbitovní parkoviště, našel své auto vykradené. Jedna rodina zase objevila žulový náhrobek bez mosazných písmen za osm tisíc korun. Někdo pietní nápis vyloupal.

To jsou jen dva z mnoha nešťastných případů, které dělají z dodržování piety stresující a drahou záležitost.

Lidé včera Deníku na mosteckém starém hřbitově řekli, že se situace nelepší, přejí si více policejních pěších kontrol, případně kamery. Pozůstalým vadí, že z hrobů mizí i drobnosti, třeba květiny, andílci, kanystry i plyšové hračky dávané na hrob zemřelým dětem.

Některé rodiny se zlodějům už přizpůsobují. Na hrob dávají raději méně věcí, méně květin, méně načančanosti a levnější dekorace. Se studem říkají, že mrtvým nemohou dopřát tolik pozornosti jako dřív. „Tady se opravdu krade ve velkém,“ říká na hřbitově Barbora Vybíralová.

„Nemůžete sem dát nic hezkého,“ potvrzuje Dagmar Watzlová. „Je to hrůza, co se dnes děje. I já mám nepříjemnou zkušenost ze hřbitova,“ napsala Deníku jedna z jeho čtenářek. Přes 20 let chodí ke hrobu svých rodičů. Vždy se tam cítila bezpečně, ticho bylo příjemné a vzpomínky na rodiče časem nebyly tak truchlivé.

Jenže začátkem července zažila šok. Někdo ukradl z hrobu urnu s popelem její matky. Neví, k čemu to zloději bylo, protože na urně i obalu bylo jméno a další identifikační údaje. „Podle sdělení policistů jsem měla smůlu, protože na starém hřbitově nejsou žádné kamery a vzrostlé stromy nahrávají zlodějům. Od krádeže jsem na hřbitově nebyla, obávám se dalších nemilých překvapeních,“ svěřila se.

Technické služby kamery nekoupí. Na monitorovací systém, který by viděl v rozsáhlém členitém terénu i za stromy, nejsou peníze. Veřejnou službu na hlídání nepoužijí, protože není spolehlivá.

„Je smutné, když někomu na hřbitově vykradou auto, ale tohle zažívají desítky řidičů i na jiných místech ve městě. Taková je dnešní společnost,“ řekl ředitel technických služeb Jan Syrový. Nejvíce je hřbitov hlídán během dušiček, kdy tam má městská policie mobilní služebnu. „Taková mimořádná opatření nejde dělat celoročně,“ dodal Syrový.