„Mami, zvracel jsem,“ telefonoval v úterý 41leté Jarce z Mostu její jedenáctiletý syn. „Nevím, čím to je. Teplotu nemá,“ sdělila neklidná matka Deníku.

Je smog. Už od pátku. Inverzní mlha drží škodliviny pod pokličkou. Přes sto tisíc obyvatel Mostecka dýchá v nevyvětrané kotlině vzduch znečištěný velkým množstvím polétavého prachu.

V Lomu ho v pátek bylo v ovzduší desetkrát víc než připouští limit. I včera musely elektrárny a teplárny omezit provoz na skládkách uhlí. Školky omezily vycházky na minimum. Úřady radí totéž seniorům a nemocným. Řidičům doporučují nejezdit auty. Média o všem informovala.

A lidé? Jsou smutní, naštvaní, zklamaní

Devět z patnácti náhodně oslovených obyvatel nevěřícně kroutilo hlavou. „Smogová situace? Vůbec o tom nevím. Na televizi se moc nedívám, rádio neposlouchám a noviny nečtu.“ Tak zněla nejčastější odpověď. Podle neurologa Petra Klepiše je ale situace vážná. „Já už říkám okresům Most, Chomutov a Teplice trojúhelník smrti. Spousta lidí je nespokojena. Mají dlouhodobě nemocné děti. Zdravotní stav se jim vylepší, když vyjedou do oblastí s čistějším vzduchem. Komunální a krajští politici a majitelé firem, by se k tomu měli postavit čelem a řešit to,“ řekl Klepiš.

Podle něj prachové částice ve spojení s polyaromatickými uhlovodíky zhoršují průběh jakéhokoliv respiračního onemocnění. Dochází i ke zhoršení zdravotního stavu u astmatiků, lidí s různými alergiemi a chronickým neurologickým onemocněním.

„Je také prokázané, že takto znečištěné ovzduší se z části podílí i na vysokém výskytu onkologických onemocnění na Mostecku,“ dodal lékař.

„Smog mi vadí. Vím, že někteří lidé zvraceli. Mě škrábe v krku. Nemám to z nachlazení. Podobné stavy jsem tu zažila za bývalého režimu. Kdyby teď byla nějaká petice, určitě bych ji podepsala,“ řekla 62letá Markéta Staňková z Litvínova.

„Na Mostecku se může stát člověku cokoliv,“ sdělil Petr Jílek. Už se ničemu nediví. O nebezpečném smogu se dozvěděl náhodou při přelaďování nového rádia.

„Nemůžu vůbec dýchat. A bolí mě hlava,“ stěžovala si 66letá Annita při cestě k očnímu lékaři. Proto musela ven. „Co když si staří lidé potřebují nakoupit? Na Mostecku byl prach vždycky, jsou tu elektrárny, s tím nic neuděláte,“ dodala skepticky.

„Je to problém, který by měli politici řešit. Stále se říká Ostrava, Ostrava, ale my se tu dusíme dál. Podle mě se řada věcí tutlá. Tvrdili nám, že se tu ovzduší hodně zlepšilo, ale co si máme myslet teď?“ řekla jedna z obyvatelek Sedmistovek. Bydlí v 7. patře. Občas cítí zápach po zkažených vejcích: sirovodík.

„Tady to jiný nebude,“ uvedl další Mostečan.

„Jak to chcete řešit? Rušením provozů jako dřív? Teď jsou důležitější ekonomické zájmy. Kdyby tu byl smog jako v 80. letech, tak tu všichni chcípnem. Teď mi spíš vadí neuklizené chodníky,“ řekl jeden z oslovených seniorů.

Někteří uvedli, že by uvítali alespoň větší informovanost.

„Dříve jezdily během smogu autobusy s praporky, teď nic,“ řekla Anita.

„Informovanost byla zajištěna prostřednictvím celostátních médií,“ sdělila mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková. Podle ní situaci komplikoval fakt, že kraj vyhlásil stav regulace v pátek večer a v neděli v noci ho odvolal. O víkendu nebyl úřad akceschopný.

V pondělí v poledne byl ale stav regulace opět obnoven a trval i včera.

Proč radnice nedala alespoň informační proužek na obří a drahý monitor na 1. náměstí, který koupila z dotace Evropské unie právě pro podobné účely: pro důležitá hlášení určená širokým masám? „Zmíním se o tom na schůzi rady,“ reagoval na dotaz Deníku náměstek primátora Karel Novotný.

Proč nejezdila Mostem mobilní služebna městské policie s tlampačem oznamujícím smog a rady pro lidi?

„Nebyl důvod,“ řekl ředitel městské policie Bronislav Schwarz.

Podle něj nenastala nouzová situace, při které hrozí bezprostřední ohrožení životů a zdraví a při které nařizuje zvláštní opatření bezpečnostní rada města. Strážníci měli pouze doporučovat dětem, aby omezili pohyb venku. „Zakázat jim to ale nemůžeme,“ sdělil Schwarz.