I když sociální odbor zavedl pro klienty bonus, zájem o veřejnou službu v Litvínově neroste. Vedení města nyní požaduje zpřísnění podmínek.

O práci pro město, která lidi zachraňuje před snížením sociálních dávek, měla vloni v Litvínově zájem zhruba pětina ze 773 dlouhodobě nezaměstnaných.
Litvínovská radnice ovšem očekávala zájem vyšší. Dokonce, aby přilákala více klientů, zavedla pro ně i bonus.

„Klient, který odpracuje třicet hodin a sociální dávky jsou mu vypláceny kombinovanou formou získá bonus za odpracované hodiny pouze v penězích,“ uvedla před časem vedoucí sociálního odboru Petra Lafková.

Nyní chce zklamaný Litvínov prostřednictvím Hospodářské a sociální rady Mostecka, jejímž je členem, prosadit změnu zákona. „Pokud se to nepodaří, obrátíme se na poslance,“ uvedl starosta Litvínova Daniel Volák.

Nezaměstnaní lidé nejen z Litvínova si od června minulého roku veřejnou službou mohou zvýšit dávku existenčního minima z 2 020 korun na 3 126 korun nebo na 3679 korun. Musí ale odpracovat měsíčně minimálně dvacet hodin nebo třicet hodin. Pokud má podle litvínovského starosty Daniela Voláka o veřejnou službu zájem zhruba jen pětina z celkového počtu lidí, kteří využívají státní podpory, není systém dostatečně motivační.

„Částka, o kterou by se v případě neodpracování dvaceti hodin veřejné služby měsíčně sociální dávky snížily, by měla být vyšší. Stejně tak i odměna za odpracování třiceti hodin,“ uvedl litvínovský starosta Volák.

Díky veřejné službě přitom v Litvínově získali stálé zaměstnání již čtyři lidé.

Smlouvu na trvalý pracovní poměr například získala žena, která dva měsíce odváděla hodiny veřejné služby v Krušnohorské poliklinice.
Další tři klienty veřejné služby zaměstnaly Technické služby Litvínov.

Důvodem nezájmu o dobrovolnou veřejnou službu může být i nelegální práce.

Nezaměstnaní lidé pobírající sociální dávky často pracují u firem načerno, a mají tak k dispozici další příjem do rodinného rozpočtu.
Tímto způsobem mohou vydělávat více, než kdyby se do veřejné služby ve městě zapojili.

Miroslava Huláková a ČTK