Strážníci mostecké městské policie přijeli na zavolání do ulice J. E. Purkyně u nemocnice, kde měla u motoru zaparkované škodovky uvíznout kočka. Majitelka auta prostor zpřístupnila a kočka tam opravdu mňoukala. Bylo to teprve kotě, zatoulané. „Strážníci ho převezli do útulku pro opuštěná zvířata v Rudolicích,“ sdělil mluvčí městské policie Vlastimil Litto. Není to ojedinělý případ.

V městském útulku v letošním prvním pololetí skončilo přes čtyřicet koček. Podle odborníků je to jen zlomek těch, které žijí na ulici. Chovatelé, kteří se snaží zvířatům pomáhat, nápor nezvládají. „Odhadujeme, že v Mostě je několik tisíc toulavých koček,“ řekla Petra Černá, předsedkyně spolku Mostecké kočky.


Chovatelka Helena Hlavsová nedávno navrhla intenzivní úřední odchyt toulavých koček a kastraci. „Bohužel se nekontrolovatelně množí. Jsou většinou nemocné a častými porody oslabené,“ uvedla. V diskuzi občanů na mosteckém zastupitelstvu si postěžovala, že dost lidí, kteří si kočku pořídí, se o ni nedokáže postarat, a tak ji vyhodí na ulici. Podle Hlavsové spolky, které nejsou dotované, dokážou zachránit jen omezený počet zvířat. Uvítala by proto příspěvky na kastrace spolkům či chovatelům. Upozornila, že některá města již pomáhají. Sama se postarala o nalezenou umírající mladou kočku, která se snažila porodit kotě a trpěla. Nechala ji operovat. „Dostala se z toho, je živá a zdravá a dělá mi radost,“ dodala Hlavsová.

Po kastraci zase na ulici

Kromě hrstky kočkomilů v Mostě bezprizorní kočky průběžně chytá na zavolání městská policie, která je vozí do městského zvířecího útulku. Tam je personál odvšiví, odbleší, zajistí kastraci a vypustí zpět ven. „Tento systém funguje. Není to ale snadné. Velká populace toulavých koček je celosvětový problém,“ řekl vedoucí útulku Josef Šlégr.

„Volně žijící kočky mohou být venku, ale považuji za nezbytné je kastrovat. Jinak se rozmnožují a plní útulky," uvedla veterinářka Zuzana Weinlichová z jižní Moravy, kde je podobná situace. Ve větších městech pomáhají specializované kočičí útulky.


Podle spolku Mostecké kočky je kastrace také prevencí proti zhoubným nádorům, jejichž léčba je dražší. Spolek také radí, jak se o kočky starat. Upozorňuje například na častá úmrtí či vážná zranění, která vznikají při uvíznutí koček v oknech otevřených na „ventilačku“.

"Kočky, které běhají po sídlištích, příliš nevnímáme. Ovšem ve chvíli, kdy držíte v náruči umírající kočku, změní se váš úhel pohledu, jako se to stalo mně."Helena Hlavsová, chovatelka z Mostu