„Pro mě je jediný zdroj kultury na Mostecku divadlo. Mrzí mě ale, že nenabízí slevy pro studenty na jednotlivá představení," řekla studentka Kamila Gombárová z Mostu a dodala, že největší problém vidí v nedostatečném prostoru pro současné mladé umělce.

Právě především mladí lidé, kteří žijí ve městech s 15 až 30 tisíci obyvatel, vyjádřili v Ústeckém kraji nespokojenost nejčastěji. „Nespokojenost u nich zároveň souvisí s menším ukotvením v místě bydliště, respektive jejich ochotou odejít bydlet jinam," uvedla Markéta Poláková ze sociologického ústavu.

Jednatel Citadely, největšího kulturního zařízení v Litvínově, Miroslav Otcovský by chtěl oslovit i mladší generace. „Je ale složité zjistit, co mladí vůbec chtějí. Ve filmovém klubu jsme promítali film o největším streetartistovi Banksym. Předpokládal jsem, že by to pro ně mohlo být přitažlivé. Přišlo jen osm lidí," popsal.

Podle primátora Mostu Vlastimila Vozky úroveň kultury v jeho městě není nízká. „S výsledky průzkumu se nemůžu ztotožnit. Jen tady v Mostě máme dvě úspěšné divadelní scény, návštěvnost divadla neustále stoupá. Dobrá práce je v tomto směru vidět i na Litvínovsku," uvedl pro ČTK Vozka na výsledky průzkumu, který sociologové prezentovali krajským zastupitelům.

Z celého kraje byli ke svému regionu kritičtější už jen tepličtí obyvatelé. Nejspokojenější s kulturou jsou v kraji lidé v okresech Louny a Litoměřice.

DOSTUPNOST OBYVATELÉ OCEŇUJÍ

Výsledky průzkumu také ukázaly, že ve srovnání s ostatními dvěma kraji jsou Severočeši spokojenější s dostupností kulturních zařízení. Celková spokojenost s kulturním životem je však v Ústeckém o něco nižší než v dalších dvou krajích. „Ke spokojenosti s kulturním životem nepostačuje dostupnost kulturních zařízení," zmínila jeden z dílčích výsledků zkoumání Markéta Poláková ze sociologického ústavu.