Lidé se nechávají očkovat nejen v nemocnici, ale také u svých praktických lékařů. Ne každá pojišťovna však očkování proplatí. Lidé tak kvůli prevenci musejí sáhnout do svých peněženek.

Podle soukromé zdravotnické firmy Santé očkování proti chřipce i přes letošní pandemii „nové“ chřipky A H1N1 (prasečí, mexické) doporučuje, tak jako každý rok i Světová zdravotnická organizace. Očkování totiž dokáže před chřipkou ochránit po dalších 6 až 12 měsíců.

„Nechávám se očkovat každý rok. Dříve jsem trpěla na rýmu a kašel. Nyní jsem zdravá, a když už nějaká chřipka přijde, nemá takový průběh,” řekla Hilda Hochmanová, která se právě v ordinaci praktického lékaře nechala očkovat.

„Vakcínu jsem si na recept koupila v lékárně za 170 korun a stovku jsem zaplatila u lékaře,” dodala Hochmanová.

Že je o očkování mezi Mostečany zájem, potvrzují i sami lékaři. „Očkovat se chodí spíše dospělí, ale měli jsme i děti, zájem je veliký. U nás stojí očkování proti chřipce 260 korun,” sdělila Monika Kousalová, lékařka ze Zdravotního ústavu, který sídlí v mostecké nemocnici. Podle lékařky trvá čtrnáct dnů, než začnou protilátky působit, proto by se lidé měli nechat očkovat dříve než se počet respiračních onemocnění zvýší.

Infografika - prasečí chřipka

“My máme posledních třicet vakcín a objednávali jsme jich tři sta. Další už objednávat nebudeme. Pokud se bude chtít pacient nechat očkovat, musí si vakcínu donést z lékárny,” vysvětlila Zdena Prägerová, zdravotní sestra praktického lékaře.

Kdo vakcínu proplatí?

Na očkování přispějí i některé zdravotní pojišťovny. V letošním roce, ale mají smůlu lidé do pětašedesáti let například u VZP.

„Pacient nad 65 let věku patří mezi rizikové skupiny, kterým je vakcína proti chřipce hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Pacient doplácí za vakcínu rozdíl mezi skutečnou cenou vakcíny a úhradou od pojišťovny,“ řekl Jiří Rod, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Podle zjištění by měla Všeobecná pojišťovna uhradit 132 korun.

„Dále je vakcína indikována u pacientů po splenektomii, po transplantaci krvetvorných buněk a u pacientů, kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév, nebo dýchacích cest, nebo ledvin, nebo diabetem, a to pokud nejsou očkováni proti chřipce v rámci pravidelného, či zvláštního očkování podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví o očkování proti infekčním nemocem. V případě cukrovky jde na základě stanoviska České diabetologické společnosti výhradně o pacienty léčené inzulínem,“ vysvětlil Rod.

Nárok na vakcínu zdarma proti sezónní chřipce by ale měli mít všichni klienti zdravotní pojišťovny Média.

„Hlavním krédem zdravotní pojišťovny je prevence. Tímto krokem reagujeme na výzvu Ministerstva zdravotnictví a pomáháme obyvatelům ochránit se před hrozbou sezónní chřipky včas“, uvedl Petr Malý, generální ředitel pojišťovny.

Podle pojišťovny zdravotničtí odborníci apelují na širokou veřejnost, aby letošní podzim věnovala zvýšenou pozornost očkování proti sezónní chřipce. Za současné epidemiologické situace ve výskytu pandemické chřipky H1N1 nelze prý význam očkování podceňovat.

U neočkovaných lidí dochází k výraznějšímu oslabení organismu. Eventuální následné onemocnění pandemickou chřipkou H1N1 může potom mít daleko těžší průběh.